Přejít na hlavní obsah

Nový díl Štastného pondělí Jindřicha Šídla vznikl na Muni

Známý novinář ho natočil se studenty v rámci Multimediálního dne Fakulty sociálních studií MU.

V satirickém pořadu Jindřicha Šídla se symbolicky pravidelně objevuje Krteček.

Novináře, odborníky na mediální problematiku či redakce školních časopisů hostila v pátek 10. listopadu Fakulta sociálních studií MU. Na Multimediálním dni se společně se stovkami účastníků zabývali moderními technologiemi v médiích a jejich budoucností.

Šéfreportér portálu Seznam zprávy a jeden z předních českých novinářů Jindřich Šídlo s sebou do Brna přivezl i svůj satirický pořad Šťastné pondělí, ve kterém pravidelně komentuje politické a společenské dění.

Spolu s kameramanem Tomášem Dusilem se rozhodli nejnovější díl pořadu natočit přímo ve fakultním televizním studiu a zapojit do natáčení studenty.

„Zrovna to bude padesátý díl, takže to určitě musí zaznít. Slavit se musí, dokud je co,“ vysvětloval zpočátku Šídlo, o čem pořad bude a při tom v jednom kuse nenuceně vtipkoval. Hned po příchodu se novinář i kameraman shodli, že opustí klasický formát pořadu a šestice studentů se po boku Šídla objeví v celém videu.

Hodiny na Youtube

První hodina v televizním studiu padla na přípravu natáčení. Bylo potřeba namyslet scénu, připravit kamery, čtecí zařízení, světla a umístit na stůl Krtečka, který se v pořadu symbolicky pravidelně objevuje. Během příprav zvládli dlouholetí matadoři české mediální scény vysypat z rukávu historky z praxe, probrat úroveň mediální výuky v Česku, ale především seznámit studenty s prací na přípravě satirického seriálu.

„Kolegové v redakci mě asi nesnáší, protože trávím hodiny prohlížením videí na youtube, kde hledám vždy několik vteřin záběrů, které nakonec v pořadu použijeme. Nechtějte ani vědět, jaká zákoutí tohoto serveru už detailně znám,“ smál se Šídlo.

Šestice studentů se postupně usadila do křesla a na stoličky po jeho pravici, Krtek stál na stole, kamery i mikrofony byly připravené a do studia se dokonce nahrnulo i publikum. „Nejdříve si Jindra projede celý text nanečisto, pak přejdeme k prvnímu čistému záběru,“ zazní po více než hodině příprav z úst Tomáše Dusila.

Protože se točí na pozadí klíčovací zelené barvy, umožní mu to posléze s videem dělat všemožná další kouzla a pořad tak třeba získá své typické pozadí či animace. Video má vždy okolo sedmi minut, protože jak novináři vysvětlují, delší stopáž nejsou diváci na internetu ochotni sledovat.

Pointy vtipů vznikají až při stříhání

Jakmile se po první zkoušce upraví poslední nesrovnalost v textu, může začít Šídlo točit naostro. Věnuje se tentokrát výročí 17. listopadu, které nás příští týden čeká, ale také glosuje některé události uběhlého týdne a politického dění. „V tuto chvíli se vlastně není čemu smát, ten vtip či satira se dostaví až v kombinaci s videi, která do toho nakonec přidáme,“ vysvětluje novinář.

V druhé fázi přicházejí na řadu studenti, je totiž potřeba natočit jejich krátké vstupy do scény. Samozřejmě nemůže jít o nic jiného než vtipné či satirické poznámky k tomu, co zazní z úst Jindřicha Šídla. V jedenáct hodin má workshop končit, ve čtvrt na dvanáct ale končí teprve samotné natáčení a Dusil ještě vytahuje střižnu a zájemcům ukazuje, jak se natočený materiál dále zpracovává. To mu ale zabere celý víkend.

Novináři zaplnili fakultu

Kromě novinářů Seznam zpráv se na fakultě sociálních studií ukázali i další novináři, do tamějšího atria se totiž nastěhovaly redakce nejvýznamnějších českých médií a zasvěcovaly návštěvníky do tajů své práce.

Od rána také probíhaly v aule debaty s hosty z mediální branže a po celý den bylo možné navštěvovat semináře a workshopy. Řeč byla třeba o využití dronů v novinářské praxi nebo na počítačem vytvářené články. V rámci programu byly také předány ceny nejlepším školním časopisům v republice.

Podívejte se na reportáž Muni TV

Hlavní novinky