Přejít na hlavní obsah

Důležité je aktivně ovlivňovat svůj život

ImageIng. Michal Kos (1979) vystudoval Ekonomicko-správní fakultu MU, obor veřejná ekonomie. Po většinu své kariéry je věrný firmě Procter&Gamble s.r.o., kde vystřídal mnoho pozic. Ve volném čase sportuje, cestuje a věnuje se rodině, doma ho v současnosti zaměstnává sedmnáctiměsíční dcera.

Jak jste se dostal k ekonomii a práci manažera? Byl to vždy váš cíl?
Po střední škole jsem ještě neměl jasně vyhraněný směr, kterým bych se chtěl vydat. Studium ekonomie ale nabízelo mnoho různých možností, jak se dále profilovat. A i když mojí katedrou byla veřejná ekonomie, čím dál více jsem se přikláněl k obchodu a práci s lidmi. Z tohoto pohledu je moje současná pracovní pozice ideální.

Na Masarykově univerzitě jste vystudoval Ekonomicko-správní fakultu. Jak na dobu studií vzpomínáte?
Na tuto dobu vzpomínám velmi rád. Díky osobnímu přístupu přednášejících a asistentů z katedry se studium stalo interaktivním a velmi úzce spjatým s praxí, což považuji za nejdůležitější. Navíc jsem byl vedle studia schopen vytvořit prostor jak pro získání pracovních zkušeností, které jsem později zužitkoval ve své kariéře, tak pro svoji velkou vášeň – cestování.

Jak vám zkušenosti ze školy pomáhají v současné profesi?
Studium na vysoké škole rozvíjí člověka zejména dvěma směry. Zaprvé formuje dále jeho všeobecný přehled a činí z něj experta na studovanou oblast. Za druhé, ze zkušenosti své manažerské praxe možná ještě důležitější, učí jej rozhodovat sám za sebe a následně také nést zodpovědnost za svá rozhodnutí.

Image
„Vše, co děláte, má velký dopad na lidi okolo vás. A to je větší zodpovědnost než konkrétní výše realizovaného obratu,
Co bylo pro vás při studiu nejtěžší?
Ze začátku právě tato zodpovědnost. Nikdo mi už pevně nestanovoval, kolik času mám studiu věnovat a která přednáška je důležitější než jiná. Když jsem si ale zaběhl systém studia, který mi vyhovoval, využíval jsem jeho velké flexibility pro získávání dalších pracovních zkušeností, ale také se věnoval sportu a cestování.

Jste po většinu své kariéry věrný firmě Procter&Gamble. Proč?
Již první den svého působení ve společnosti dostanete na starosti obchodní tým a plné pravomoce k jeho řízení. Také však zodpovědnost za jeho výsledky. Okamžitě tedy vidíte důsledky svých rozhodnutí. Celou dobu vám samozřejmě asistují zkušenější kolegové a šéfové, které můžete kdykoliv požádat o radu. Právě tato důvěra a svěřená zodpovědnost ze strany společnosti jsou motivující. Skvělým pocitem je, pokud dostanete možnost realizovat své nápady – a ony fungují. Po pár měsících se ohlédnete a najednou si uvědomíte, že děláte projekty se stamiliónovými obraty.

Nevyděsilo vás to, když jste si to poprvé uvědomil?
Horší byly personální změny, které jsem musel provést ve svěřeném týmu. V tu chvíli to není jen o číslech, ale o lidských osudech, které měníte. Vše, co děláte, má velký dopad na lidi okolo vás. To je větší zodpovědnost než konkrétní výše realizovaného obratu. Pro čerstvého absolventa je to docela nápor.

Co obnáší vaše současná práce?
V současné době jsem zodpovědný za rozvoj area account manažerů, kteří vedou jednotlivé obchodní týmy. Mým úkolem je vytvořit většinou z absolventů, kteří přicházejí na vstupní pozice, zkušené obchodníky. Ti pak postupují dále na naši centrálu, kde jsou zodpovědní za jednotlivé řetězce, se kterými spolupracujeme. Je to velmi zajímavá práce, někdy však hodně náročná. Mojí další zodpovědností je vedení farmaceutické divize v České a Slovenské republice.

Existuje podle vás nějaký univerzální recept na úspěch?
Je důležité aktivně ovlivňovat svůj život a ne jen čekat, co sám přinese. Máte pak daleko větší šanci, že věci budou plynout podle vašich představ, a to přece chceme všichni. Podstatné je také nebát se neúspěchu.

Vystřídal jste několik různých pracovních pozic již během studia. Myslíte si, že je důležité, aby studenti získávali praxi při studiu?
Rozhled, který získáte během studia, je neocenitelný. Ve své profesi se totiž budete většinou orientovat na jeden úzký specifický segment a nebudete již mít tolik času nasbírat zkušenosti z jiných prostředí. Na to máte ten nejlepší prostor právě nyní.

Co vám vaše práce přináší?
Nejlepší pocity zažívám, pokud někdo z mého týmu splní kritéria a postoupí na vyšší pozici v rámci firmy. Vyrůstá vám tak pod rukama nová generace manažerů společnosti, kteří budou jednou řídit její chod. V tu chvíli cítíte, že vaše práce má smysl.

Co děláte ve volném čase? Zbývá vám nějaký?
I když je moje práce časově velmi náročná, dlouhodobě se nedá orientovat pouze na maximální pracovní nasazení, ale musíte svůj život správně vybalancovat. V současnosti je mým největším „koníčkem“ sedmnáctiměsíční dcera. Hlavu si ale také dobře pročistím u sportu. Nyní je to nejvíce kolo, kiting a v zimě lyže.

Jste členem dobrovolného sboru Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Jak jste se k Červenému kříži dostal?
Přes svoje kamarády, kteří závodně plavali. Dříve jsme koketovali se sporty jako potápění a horolezectví. Najednou se objevila možnost tohle všechno spojit dohromady a věnovat se svým zálibám na profesionálnější úrovni. Jedním z motivů byla také ochota pomáhat druhým.

Znamená to, že o víkendu svléknete oblek a vydáte se zachraňovat tonoucí?
Dříve to bylo přesně tak. Nejen víkendy, ale každé volné odpoledne. Neoprén a další záchranářská výbava se v letních měsících staly nedílnou součástí služebního auta. Dnes už je to s časem trošku horší.

Mezi své záliby počítáte cestování. Která ze zemí vás zaujala nejvíc?
Z pohledu kulturních odlišností mě nejvíce uchvátila Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty. Nejkrásnější dovolená však proběhla v Thajsku s batohem na zádech. Nyní mám v hledáčku fotografickou výpravu do Afriky a také národní parky v USA.

Co byste vzkázal studentům ESF MU?
Myslím, že spousta toho již vyplynula z mých předchozích odpovědí. Snažte se po dobu studia nasbírat maximum zkušeností z různých prostředí tak, aby vaše rozhodování po škole, kterým směrem se vydat, bylo co nejjednodušší a založeno na vašich zkušenostech. Jen ty vám zodpovědně poradí, kam směřovat vaši budoucnost.

Hlavní novinky