Přejít na hlavní obsah

V laboratořích MUNI zkoumala gymnazistka svícení podmořských živočichů

Studentku Gymnázia Brno z třídy Kapitána Jaroše Terezu Šustrovou zavedla středoškolská odborná činnost (SOČ) do laboratoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. 

Gymnazistka Tereza Šustrová v laboratoři.

Po červnovém vítězství v celonárodní soutěži SOČ v kategorii Molekulární biologie nyní Tereza získala i prestižní ocenění Česká hlavička v kategorii GENUS – Příroda kolem nás. Zaměřila se na procesy kolem svícení podmořských tvorů.

Mnoho podmořských živočichů produkuje světlo, aby nalákali potravu nebo se s jeho pomocí mohli bránit před predátory. Příkladem je i hlubokomořská kreveta Oplophorus gracilirostris, která při napadení dokáže vystříknout do svého okolí vysoce viskózní sekret, který se záhy promění v ohromující podvodní světelnou show. Tereza Šustrová se pod vedením Martina Marka z přírodovědecké fakulty (SCI MUNI) v Loschmidtových laboratořích SCI MUNI, Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (ICRC) věnovala strukturní a biochemické analýze nanoluciferázy, což je nejzářivější enzym na světě produkující světlo, jehož katalytický mechanismus byl neznámý. Zkoumala, jakou má enzym strukturu na atomární úrovni a jak se do jeho aktivního místa vážou molekuly luciferinů, malé organické molekuly sloužící jako palivo pro luciferázovou reakci.

Svou prací Tereza významně přispěla k objasnění doposud neprobádaného molekulárního mechanismu svícení tohoto enzymu, který nyní slouží jako vysoce výkonný zdroj světla pro zobrazování biologických pochodů v rámci jedné buňky či celých organismů. Výsledky její práce jsou velkou inspirací inženýrům, kteří se snaží konstruovat alternativní, přírodou inspirované zdroje svícení, které by byly udržitelné a zároveň nezatěžovaly životní prostředí. Tereza Šustrová je jedním z hlavních spoluautorů vědeckého článku odhalujícího molekulární princip fungování tohoto tajemstvím obestřeného proteinu, který byl právě přijat k publikaci v prestižním časopise Nature Communications.

Výzkumu na tomto projektu gymnazistka obětovala značnou část svého volného času a prázdnin. „Během školního roku jsem chodila do laboratoře jeden, dva dny v týdnu. Přes letní prázdniny jsem tam pracovala nepřetržitě několik týdnů. Někdy to nebylo úplně jednoduché, ale dostala jsem možnost se plně věnovat něčemu, co mě baví, dává smysl a naději pro udržitelnou budoucnost,“ popisuje náročný výzkum studentka. Od září se už naplno věnuje školním povinnostem na gymnáziu a připravuje se na maturitní zkoušku a přijímací řízení na vysněnou univerzitu.

„V Loschmidtových laboratořích se systematicky věnujeme výchově studentů, dáváme jim šanci, aby se aktivně zapojili do výzkumných projektů. Je vždy vzrušující sledovat, jak se studenti krůček po krůčku zdokonalují v laboratorní práci - od prvotních jednodušších experimentů až k řešení vysoce náročných vědeckých otázek - jako předvedla právě Tereza,“ dodává školitel Martin Marek.

Hlavní novinky