Obstrukční spánková apnoe je druhá nejrozšířenější spánková porucha na světě. Podle nejnovějších studií celosvětově postihuje až jednu miliardu lidí ve věku mezi 30 a 69 roky. Zhruba polovinu z nich trápí střední až vážná forma onemocnění, klasifikována pěti a více zástavami dechu za hodinu. Stejně jako velké procento pacientů o své diagnóze vůbec neví, mnozí její důsledky podceňují. Porucha postihující často lidi s vysokým krevním tlakem, obézní či diabetiky vede nejen ke zvýšené únavě, ale i k dalšímu zhoršování kardiovaskulárních obtíží a snižování celkové kvality života. Terapie cílí k uvolnění horních cest dýchacích v oblasti hltanu, ovšem stávající možnosti nejsou uživatelsky příliš přívětivé.
„Nejrozšířenější jsou takzvané CPAP masky, tedy celoobličejové přetlakové masky, které zabraňují uzavření dýchacích cest tvorbou přetlaku. Pro spoustu pacientů však nejsou komfortní, mohou je považovat za potupné. Nasazují si je na celou noc, mnoho z nich ale při spánku tlačí, a tak každý druhý pacient masku nakonec odkládá a přestává ji používat,“ přibližuje Adam Williamson.
Nejnovějším řešením jsou stimulátory podjazykového nervu, které uvolňují dýchací cesty vyklenutím jazyka. Tato metoda je sice efektivní, ale nepříliš rozšířená, neboť vyžaduje voperování elektrody do pacientovy tváře a baterie do hrudníku. To je navíc i velmi finančně nákladné.
FitSleep: přístroj velikosti krabičky od sirek
Adam Williamson proto vyvíjí nové řešení, které by pacienty naproti tomu nemělo omezovat skoro vůbec. Spojuje v sobě výhody obou z těchto přístupů – efektivitu elektronické nervové stimulace a finanční nenáročnost CPAP masek. Oproti nim má být FitSleep, jak se zařízení velikosti krabičky od sirek jmenuje, také pohodlnější. „V současnosti neexistuje jiné zařízení či technologie, které by bylo schopné stimulovat podjazykový nerv neinvazivně. V tomto jsme úplně první,“ říká třiačtyřicetiletý doktor Adam Williamson. Mladý Kanaďan je držitelem čtyř prestižních grantů Evropské výzkumné rady, přičemž ten nejnovější je zároveň pro Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity prvním z kategorie ERC Proof of Concept.
Do dvou let na trhu
Projekt FitSleep v sobě kombinuje všechny výhody a možnosti moderní léčby. Williamson se na jeho vývoji podílí na univerzitní půdě ve spolupráci se spánkovými laboratořemi obou brněnských fakultních nemocnic. Revoluci v léčbě obstrukční spánkové apnoe by mohlo nové zařízení přinést teoreticky už za dva roky. „Technologie samotná, a to víme určitě, funguje. Vydali jsme o tom publikace, do testování jsme už zapojili také lidské účastníky, tedy pacienty,“ přibližuje Adam Williamson.
ERC Proof of Concept granty představují významnou finanční podporu pro stávající příjemce ERC grantu určenou na rozvíjení dosažených poznatků a ke zhodnocení komerčního potenciálu rozpracovaných projektů. Jde tak o další významný krok k tomu, aby byl FitSleep časem skutečně uveden na trh. „Navzdory různým možnostem léčby až osmdesát procent pacientů s apnoe svůj problém neřeší, protože jim ani jedno z řešení nevyhovuje. Jsem však přesvědčený, že budou-li mít k dispozici zařízení, jehož použití je snadné a komfortní, spousta jich svůj přístup změní,“ věří Adam Williamson, který se v Brně usadil po svých studijních a pracovních pobytech v Německu, Francii a Švédsku.
Třetí ERC grant
Projekt FitSleep je už třetím ERC grantem, který Kanaďan realizuje na půdě Mezinárodního centra klinického výzkumu. „Doktor Williamson potřebuje ke svému výzkumu spolupráci s lékaři a přístup k pacientům, což mu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně umožňuje. Má zde k dispozici laboratoř s Faradayovou klecí, má tedy u nás ideální podmínky. Navíc, výzkum s pomocí různých neinvazivních stimulačních metod je v Brně již dobře etablovaný. Zatímco své první dva projekty si převedl z Marseille, ten současný je prvním, který získal už u nás. Jde o velice prestižní záležitost, která nám umožňuje významně posílit neuromodulační výzkum a spolupráci napříč brněnskými institucemi,“ říká Irena Rektorová, šéfka Mezinárodního centra klinického výzkumu, která současně vede neurovědní výzkumnou skupinu v CEITEC.
Možnosti technologie, na níž je FitSleep postavená, už Adam Williamson zkoumal také v souvislosti s léčbou epilepsie formou hluboké neinvazivní stimulace bloudivého nervu. Ve svém výzkumu přitom mohl vhodně uplatnit i znalosti ze své původní profese elektroinženýra. „Podjazykový nerv se nachází pod vrstvou svaloviny, což jeho zacílení pomocí standardní neinvazivní stimulace ztěžuje. Díky oboustranné temporální interferenci však můžeme omezit vliv na sousední tkáně a expozicí ovlivnit právě jen podjazykový nerv,“ vysvětluje.