Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Masarykova univerzita zakládá dvě nové spin-off společnosti

Inovativní řešení v oblasti vzdělávání na základních školách a diagnostický přístroj, který dokáže odhalit chlamydiovou infekci. Komercializaci těchto nástrojů a uvedení do praxe zajistí nové spin-off společnosti Invenio Plus a ACTOSens.

Události
22. dubna 2025
redakce
Unikátní diagnostický přístroj dokáže rychle a citlivě odhalit chlamydiovou infekci.
Foto: Karolína Krausová

Inovativní nástroj Invenio – online diagnostický systém, který staví na více než dvacetiletém výzkumu realizovaném na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, konkrétně na Katedře psychologie a Institutu pro psychologický výzkum, poskytuje prostřednictvím herních principů rychlé, vědecky podložené a uživatelsky přívětivé hodnocení klíčových schopností dětí.

„Naší vizí bylo vytvořit systém, který umožní učitelům i rodičům poznat silné stránky každého dítěte. Ne proto, aby děti porovnával, ale aby jim pomohl najít jejich vlastní cestu k učení a rozvoji. Věřím, že Invenio tohle dokáže,“ říká Šárka Portešová, jedna ze zakladatelů společnosti a přední odbornice na psychologii nadání.

Inovace, která vznikla z humanitního výzkumu

Založení spin-off společnosti je důležitým milníkem nejen pro samotný projekt, ale i pro univerzitu. V oblasti společenských věd bývá komercializace často náročnější než v technických oborech – právě kvůli nehmotné povaze výsledků. Invenio Plus však ukazuje, že inovace může vznikat i z humanitního výzkumu.

Testování probíhá v průběhu hraní počítačové hry. Dítě plní úkoly, které zjišťují jeho logické myšlení, paměť nebo prostorové schopnosti, a přitom se dobře baví. Celý test je navržen tak, aby děti nestresoval a připomínal spíš hru než klasické testování. Po jeho dokončení dostanou rodiče nebo škola přehledný výsledek s popisem silných stránek dítěte a doporučením, jak jeho potenciál dále rozvíjet.

Invenio Plus se chce stát klíčovým hráčem v oblasti vzdělávací diagnostiky – nejen v České republice, ale i na mezinárodních trzích. Jeho posláním je podpořit identifikaci a rozvoj talentu, kreativity a schopností dětí, což je klíčovým předpokladem pro dlouhodobou konkurenceschopnost společnosti založené na znalostech a lidském kapitálu.

Spin-off společnost Invenio Plus vzniká díky dlouhodobé podpoře Centra pro transfer technologií a současně jako první společnost založená prostřednictvím MUNI Ventures, dceřiné společnosti Masarykovy univerzity.

Diagnostický přístroj jednoduše zjistí míru infekce

K reálnému komerčnímu uplatnění míří i technologie vyvinutá v rámci výzkumu na CEITEC, která dokáže rychle a citlivě odhalit chlamydiovou infekci. Základy pro novou spin-off společnost byly položeny díky výzkumu vědce Karla Laciny, technologickému zázemí CEITEC a Přírodovědecké fakulty MU.

„Zařízení funguje na principu měření změn elektrochemického signálu v závislosti na přítomnosti cílové látky – v tomto případě chlamydie. Jeho výhodou je, že kromě kvalitativního výsledku dokáže nabídnout i semikvantitativní informace,“ vysvětluje Karel Lacina, který nyní rozvíjí komercializaci technologie prostřednictvím nově zakládané společnosti ACTOSens s.r.o.

Technologie, která za přístrojem stojí, vznikala téměř deset let právě v rámci výzkumu na CEITEC MU. K průlomovému posunu ve vývoji došlo před několika lety, kdy se podařilo optimalizovat měřicí proceduru elektrochemického biosenzoru natolik, že výsledky testů byly nejen opakovatelné, ale i dostatečně přesné pro další rozvoj směrem k praktickému využití.

Diagnostický přístroj umožňuje rychle a jednoduše zjistit, zda je člověk infikovaný a s jakou intenzitou u něj infekce probíhá. Lze si ho představit jako domácí těhotenský test – stačí vzorek moči, který se aplikuje na testovací proužek. Pokud jsou v těle přítomny bakterie způsobující infekci, přístroj to během několika minut rozpozná, a navíc výsledek poskytne v digitální podobě. Technologie má široký potenciál – úpravou některých komponent je možné ji přizpůsobit i pro detekci dalších pohlavně přenosných nemocí, případně i jiných infekčních onemocnění.

Spin-off společnost nyní cílí nejen na dokončení vývoje přístroje a jeho certifikaci podle zdravotnické legislativy, ale i na jednání s investory. Komerční využití a širší dopad této technologie může výrazně usnadnit časnou detekci infekcí a přispět k lepší dostupnosti diagnostiky v praxi.

ACTOSens, s.r.o. se stává druhou společností, která byla založena prostřednictvím dceřiné společnosti MUNI Ventures.

Související články

  • Nový spin-off vyvíjí kapesní analyzátor pro detekci pohlavních chorob

    Biochemik Karel Lacina z CEITEC MU a Přírodovědecké fakulty MU vyvinul přístroj pro detekci chlamydií. V dalším vývoji bude pokračovat pod...

  • Business Research Forum: Univerzita připravená ke spolupráci

    Spolupráce mezi akademickým a soukromým sektorem a zejména uplatnění vědecko-výzkumného know-how v praxi je tématem Business Research Fora...

  • CasInvent Pharma, specializující se na vývoj inhibitorů při léčbě vážných onemocnění, získal 1,6 milionů EUR

    Finanční prostředky poslouží k podpoře vývoje látek, které v budoucnu mohou pomoci například při léčbě leukémií, solidních tumorů a dalších...

  • Látka na léčbu leukémie z MU obdržela americký patent

    Tento úspěch je příkladem excelentního základního výzkumu s aplikačním potenciálem. Vlastnictví patentu je nezbytnou podmínkou při vývoji...

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Facebook Twitter RSS

Hlavní verze článku