Přejít na hlavní obsah

Doktorandka získala stipendium za genetický výzkum nádorů

AnotaceMikulasovaŽádné velké ambice neměla Aneta Mikulášová ve chvíli, kdy posílala přihlášku do soutěže Brno PhD. talent. „Brala jsem to hlavně jako zkušenost. Přihlásila se spousta lidí, o kterých si myslím, že jsou mnohem víc vědecky založení, takže jsem si moc šancí nedávala,“ říká studentka Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, která si dělá prvním rokem doktorát v oboru obecná a molekulární genetika.

Její projekt ale prošel přijímacím hodnocením, oponenturou a Mikulášová si ho dokázala obhájit rovněž před odbornou komisí. Následující tři roky jí díky tomu bude chodit stipendium deset tisíc korun měsíčně. „Hodně mě to překvapilo, ale samozřejmě jsem ráda. V laboratoři jsem teď od rána do večera, a to člověk nemá moc šancí si někde jinde přivydělat,“ líčí.

„Genetika mě bavila už na střední škole a na vysoké o to víc, čím jsme se dostávali k větším podrobnostem. Proto bych chtěla u výzkumu zůstat,“ říká doktorandka. Foto: Tomáš Muška.
„Genetika mě bavila už na střední škole a na vysoké o to víc, čím jsme se dostávali k větším podrobnostem. Proto bych chtěla u výzkumu zůstat,“ říká doktorandka. Foto: Tomáš Muška.

Stipendium jí umožní věnovat se naplno projektu, který jí k odměně pomohl. O co přesně jde? Mikulášová pracuje v Babákově výzkumném institutu, kde vědci z  přírodovědecké a lékařské fakulty zkoumají skupinu chorob, které se nazývají monoklonální gamapatie, a zejména mnohočetný myelom. Jedná se o druhé nejčastější hematoonkologické onemocnění, které je ovšem jen velmi špatně léčitelné.

„Existují postupy, jak pacientům zkvalitnit a prodloužit život, ale úplně je nemoci zatím zbavit nikdo nedokáže,“ vysvětluje doktorandka, která ale neřeší přímo myelom a jeho léčbu, ale jeho prekancerózu, zjednodušeně řečeno předarakovinový stav, jež vědci nazývají monoklonální gamapatie nejasného významu (MGUS): „Předmětem našeho výzkumu je stanovit u každého pacienta s MGUS potenciální riziko vývoje nádorové choroby.“

Takto postižení lidé žijí normálně, nemají poškozené orgány ani problémy s kostmi, které doprovází mnohočetný myelom. Jsou zdraví, ale riziko, že se u nich problémy brzy objeví, je zvýšené. „Proto je sledujeme a  studujeme změny chromozomů, které by nám mohly napovědět, jak je toto riziko velké. Cílem je vytipovat pacienty, u nichž se dá očekávat, že maligní choroba propukne do tří let. Abychom mohli začít s brzkou terapií,“ popisuje Mikulášová.

Vědci zatím o této chorobě vědí jen pár let, takže neustále hledají nové způsoby, jak k jejímu výzkumu přistupovat, a potřebují k tomu velmi pokročilou techniku. Aneta Mikulášová ví moc dobře, jak to v praxi vypadá. Příbuzné téma řešila už ve své bakalářské i diplomové práci. „Genetika mě bavila už na střední škole a na vysoké o to víc, čím jsme se dostávali k větším podrobnostem. Proto bych chtěla u výzkumu zůstat,“ říká doktorandka, která k tomu teď má také díky stipendiu dobré předpoklady.

Hlavní novinky