Přejít na hlavní obsah

Centrum popularizace vědy vyroste na výstavišti

Se zajímavostmi ze světa přírodních věd bude od září 2014 veřejnost seznamovat nové centrum v Brně.

Pavilon D, ve kterém centrum vznikne, se vyčlení z areálu brněnského výstaviště a bude dostupný z ulice Křížkovského. Vizualizace: MSCB.

Zábavné pokusy, přírodní zákonitosti, fyzikální jevy a chemické úkazy, ale i výsledky posledních vědeckých objevů bude veřejnosti od září 2014 představovat nové Moravian Science Centre Brno. Vznikne na brněnském výstavišti v pavilonu D, který projde kompletní rekonstrukcí. Na vybudování centra získal Jihomoravský kraj 600 milionů korun z evropských fondů. Na přípravě expozic a doprovodných akcí se bude podílet i Masarykova univerzita.

„Aby se věda rozvíjela, potřebuje kvalitní a zapálené lidi. Budu proto skvělé, když ze dveří tohoto centra propagace vědy, budou vycházet mladí lidé s hořícím zraky a budou přemýšlet, jak se ve vědě realizovat,“ uvedl prorektor pro výzkum na MU Petr Dvořák.

Na projektu se kromě Jihomoravského kraje a města Brna podílí také brněnské vysoké školy. Mezi nimi i Masarykova univerzita. Vizualizace: MSCB.

Pavilon D, ve kterém centrum vznikne, se vyčlení z areálu brněnského výstaviště a bude dostupný z ulice Křížkovského. Centrum nabídne expozice rozdělené do čtyř tematických celků: planeta, civilizace, člověk a mikrosvět. Bude obsahovat také dětské science centrum pro návštěvníky ve věku od 2 do 6 let, hernu sdružující mimořádně hravé exponáty ze všech tematických celků a divadlo vědy pro nejrůznější doprovodné akce.

Na projektu se kromě Jihomoravského kraje a města Brna podílí také brněnské vysoké školy. Mezi nimi i Masarykova univerzita. Odborný tým, ve kterém jsou zastoupeni experti z přírodovědecké a pedagogické fakulty a fakulty informatiky, bude navrhovat exponáty, experimenty a přednášky a dohlížet na správnost a aktuálnost předkládaných poznatků. Univerzita bude ale mít také možnost v centru popularizovat vlastní práci a výzkumná témata. To umožní veřejnosti nahlídnout do současných pokroků špičkového výzkumu.

"Za fakultu informatiky jsme se podíleli na návrhu některých částí expozice zabývajících se tématy lidského myšlení a jeho spojitostmi s fungováním počítačů. Také jsme pomáhali při návrzích některých multimediálních exponátů z jiných sekcí," uvedl Sven Dražan z katedry teorie programování.

Hlavní novinky