Přejít na hlavní obsah

Druhý díl Dějin Brna vtahuje do středověku

V březnu vyšel druhý díl série o historii druhého největšího města v ČR.

První vyobrazení města Brna pochází až ze závěru 16. století.

Váží téměř tři kilogramy a dohromady se na jeho vzniku podílely asi čtyři desítky osob. Takové jsou parametry druhého dílu ze sedmidílné série s názvem Dějiny Brna. Řada knih informuje v dosud nejobsáhlejší formě o historii druhého největšího města České republiky. Její druhá část zavádí čtenáře do středověku.

Publikaci už lze v obchodech koupit, veřejnosti se představila v polovině března. „Rozdělili jsme ji tak, že asi třetinu tvoří politické dějiny, a pak následuje šest kapitol, kde se věnujeme například obyvatelstvu, jeho zaměstnání, vnímání času či prostoru nebo náboženství a topografii,“ říká Libor Jan z Historického ústavu Filozofické fakulty MU, který práce na knize vedl a je také jedním z iniciátorů vzniku celé série.

Historici částečně navazují na poslední velké dílo mapující minulost Brna, dvoudílné dějiny z 60. let minulého století. Přináší však také řadu nových poznatků, vytvoření knihy totiž předcházela řada výzkumných prací. „Například 13. století v Brně ještě nikdy tak podrobně popsáno nebylo. Nové studie nám pomohly zjistit více o tom, jak vůbec vzniklo právní město, nebo o době husitské,“ sdělil Jan.

Že by se objevily ještě další významné písemné prameny, ze kterých by vědci mohli o historii Brna ve středověku vyčíst více, už Jan nečeká. Nové poznatky by mohly vzejít snad jen ze země, z vykopávek, které je ale v centru zastavěném domy obtížné provádět. Na co si však archeologové a historici brousí zuby, to je oblast lemovaná Veletržní a Křížovou ulicí, kde dříve stála textilní továrna Kras-Haka. Dnes je prostor volný, takže zkoumat ho lze relativně jednoduše. „Archeologové si slibují, že právě tam by se mohly důležité nálezy objevit,“ sdílí naději Jan, jenž by moc rád zjistil více o tom, jak a proč se přesunovalo centrum města z okolí Mendlova náměstí nahoru k Petrovu.

Na přelomu 12. a 13. století se tady podle Jana nacházela podivná aglomerace. Někdy v té době asi zaniká rotunda, kterou archeologové objevili loni kolem Vídeňské ulice. Jiné stavby, které dokládají pozici míst kolem Mendlova náměstí jako centra, ale přetrvávají. „Kolem poloviny 12. století se buduje kostel svatého Petra a Pavla na Petrově a kolem něj nové centrum směřující přes Zelný trh k nádraží,“ popisuje Jan. Pak přicházejí do okolí kostelů sv. Jakuba a sv. Mikuláše zahraniční osadníci a vzniká institucionální město. Co k tomuto posunu vedlo, zatím vědci vysvětlit neumí.

Hlavní novinky