Přejít na hlavní obsah

Co má společné Antarktida a Český masiv

Výstava v areálu přírodovědecké fakulty na Kotlářské přibližuje vývoj Antarktidy a českých zemí.

Vzorky vyhynulých hlavonožců - amonitů.

Vědecké expedice, které každoročně míří na základnu J.G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, přivezly z Antarktidy i celou řadu zkamenělin. Některé z nich jsou nyní k vidění v budově číslo 11 v areálu přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici, kde jsou součástí výstavy Paleontologické svědectví Antarktidy a Českého masivu.

„Výstava je vlastně příběhem porovnání těchto dvou území a ukazuje, jak úžasná je dynamika vývoje naší planety. I když je Antarktida nyní pod ledem, na konci druhohor a na počátku třetihor byla bez ledu a obydlená faunou i flórou, jejíž zbytky se zachovaly v tamních horninách. Podobné fosilie nalézáme i na našem území,“ popsal hlavní myšlenku výstavy její autor Rostislav Brzobohatý.

Znalosti o vývoji území ostrova Jamese Rosse a Českého masivu na základě paleontologických nálezů jsou důkladně popsány na řadě panelů a výstavu doplňují i zkameněliny, například vyhynulí hlavonožci amonité, z obou území.

Výstava však jen nepopisuje daný stav, ale snaží se návštěvníky také upozornit na to, že planeta Země se neustále mění a nelze ji udržet po miliony let neměnnou a člověk by měl například respektovat evoluci včetně vymírání. „Přesto je potřeba se vyhnout globálnímu úderu a zásadním změnám, které budou místo milionů trvat jen tisíce let. Je proto potřeba rozvíjet práci s informacemi rychleji, než spotřebu energií. Bohužel v současnosti je to opačně,“ zdůraznil Brzobohatý.

Expozice bude v prostorách fakulty do konce září a pak se vydá na cesty po muzeích či školách v Česku.

Hlavní novinky