Přejít na hlavní obsah

Svůj výzkum vysvětlil na hamburgeru. A vyhrál

Student chemie Lukáš Mikulů zvítězil ve třetím brněnském Science slamu.

Lukáš Mikulů.

Hodně legrace si zřejmě dovedou užít v laboratořích Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU. Z řad tamních studentů totiž pocházejí už dva vítězové Science slamu, soutěže, která se snaží zábavnou formou přiblížit vědecký výzkum.

Letos diváci nejvýš ohodnotili vystoupení Lukáše Mikulů, který se stejně jako loňský vítěz věnuje supramolekulární chemii. „Loni vyhrál můj kamarád Tomáš Fiala. Jeho vystoupení se mi líbilo a říkal jsem si, že něco takového bych taky rád zkusil,“ uvedl po svém vítězství Mikulů. I když o sobě tvrdí, že je introvert, baví ho dělat zábavné show na pódiu. Když ho ovšem má celé sám pro sebe.

Na třetím Science slamu ovládl divadelní prkna i diváky v sále dokonale. Přestože dělá základní výzkum – zabývá se syntézou derivátu ferrocenu, jeho interakcí s větší molekulou cucurbiturilu a tím, jak toto uskupení molekul bude závislé na pH  dokázal pro mnohé nesrozumitelné pojmy vtipně vysvětlit.

Stačil mu k tomu hamburger a otočení vypínačem. „Tohle je ferrocen, jen místo toho sekaného separátu je uprostřed atom železa obalený dvěma cyklopentadienidovými houskami, což není nic jiného, než pětiúhelníky z atomů uhlíku,“ popsal zkoumanou sloučeninu. Reakci na pH pak demonstroval pomocí zhasínání a rozsvěcení v sále.

Zjednodušování věcí tak, aby jim porozuměli i laici, pro něj prý není vůbec těžké. „Je to můj styl, ve kterém se cítím pohodlně. Ačkoliv říkám důležité věci, snažím se vsunout do toho i trochu humoru. Mívám někdy spíš opačný problém: mluvit odborně, když se to ode mě očekává,“ řekl Mikulů.

Student chemie zatím hledá cesty, jak syntetizovat potřebné molekuly. „Ve většině případů zjišťuji, že látka, kterou jsem vyrobil, není ta, co jsem chtěl. Proto se musím zamyslet a zkusit to znovu a jinak. Poprvé, podruhé ani potřetí se to nepodařilo a když jsem to zkoušel po dvacáté sedmé, tak mi pro změnu začalo hořet umyvadlo. Ale já se nevzdám. I kdybych to měl zkoušet po třicáté první a po čtyřicáté osmé třeba hořet sám, tak já to prostě připravím!“ uzavřel vítěz svůj výstup.

Hlavní novinky