Přejít na hlavní obsah

Erotické fotografie dostává čtvrtina dětí

Zprávy s erotickým obsahem si většinou posílají mladí v rámci svých vztahů.

Internet je dominantním zdrojem, z něhož děti a dospívající čerpají informace o sexu. Hledají je také v časopisech pro dospívající, ale pornočasopisy ve velké oblibě nejsou. Řadě z nich také přistávají erotické fotky v mobilech nebo v e-mailových schránkách.

„Popularitu internetu lze nejspíš vysvětlit jeho dostupností, snadnějším vyhledáváním odpovědí na konkrétní otázky a soukromím,“ uvedla Hana Macháčková, která spolu s kolegyněmi z Fakulty sociálních studií MU vedla výzkum chování na internetu u dospívajících od 10 do 18 let.

Z několika tisíc dotázaných uvedlo 66 procent, že je pro ně hlavním zdrojem informací o sexu právě internet. Na rodiče či jiné členy rodiny se s podobnými dotazy obrátila polovina. „V této oblasti se samozřejmě ukázaly největší věkové rozdíly mezi dotazovanými, které souvisí s přirozeným sexuálním dozráváním,“ podotkla další členka týmu Lenka Dědková.

Starší děti a dospívající vyhledávají sexuální obsah cíleně, ale stále jsou v poměrně velkém množství vystaveni podobným informacím nechtěně. Těm, kteří uvedli, že byli sexuálnímu obsahu vystavení nezáměrně, se to ve třiceti procentech případů stalo při prohlížení webu v podobě vyskakovacích oken. Téměř čtyřicet procent respondentů ale uvedlo, že se s takovým obsahem setkali na sociálních sítích.

„Z jiného výzkumu u mladších dětí ale vyplynulo, že za obtěžující sexuální obsahy považují i některé pro nás běžné a nezávadné reklamy, například na spodní prádlo, kde jsou vidět nahá těla. Z našeho výzkumu se pak naštěstí ukázalo, že míra toho, jak nechtěné zhlédnutí sexuálních obsahů mladé obtěžuje, není příliš vysoká,“ podotkla Dědková.

Výzkumnice se zaměřily také na sexting, tedy zasílání a získávání sexuálně podbarvených textů či fotografií. „Ptali jsme se na zasílání vlastních erotických fotografií a jedenáct procent respondentů uvedlo, že už někomu podobnou věc zaslalo. Častěji je posílají chlapci,“ uvedla s tím, že každý čtvrtý dospívající podobnou fotografii dostal, a to i od neznámých lidí.

Sexting také roste spolu s věkem, ale erotickou fotografii dostalo i 13 procent dětí mezi deseti a jedenácti lety a devět procent z nich nějakou poslalo. Podle odbornic se ale sexting většinou odehrává v rámci partnerského vztahu.

Přesto experti vyzývají rodiče i vyučující, aby s dětmi víc mluvili o tom, s jakým sexuálním obsahem se na internetu setkávají a jak mu rozumí. Může to být jedna z cest, jak informace o sexu korigovat či jak je dále v sexuálním chování ovlivnit.

Hlavní novinky