Přejít na hlavní obsah

Unikátní cvičení navržené na Muni pomáhá pacientům po nádoru krvinek

Brno je zatím jediné místo v Česku, kde mohou pacienti pod vedením cvičit, a vracet se tak do normálního života.

Všichni pacienti se zaškolí na práci s drobným zařízením, do kterého se dýchá proti určitému odporu, a tím se zvyšuje kapacita plic.

Speciální cvičení šité na míru lidem s ukončenou léčbou nádorů krvinek (lymfomů a leukémií) provádějí odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Od září začínají s novou skupinou pacientů a vylepšeným postupem zahrnujícím tzv. respirační trénink. Cílem je vytvořit metodiku, kterou by mohla přebrat i další onkologická centra.

Brno je zatím jediné místo v Česku, kde mohou pacienti pod odborným vedením cvičit. Kvůli jejich zdravotnímu stavu a náročnosti cestování by ale bylo vhodné, aby měli lidé více možností, kam za programem docházet. První skupina pacientům s programem začala už v roce 2013 a právě jejich pozitivní výsledky přiměly iniciátory myšlenky, aby všechno ještě vylepšili.

Snaha o rozšiřování programu přichází v době, kdy lékaři upozorňují na to, že léčba onkologicky nemocných nekončí se závěrem chemoterapie nebo jiného postupu, ale měla by následovat fáze, která pacienta dostane do stavu co nejvíce se blížícímu tomu před nemocí.

Člověk je po léčbě zdevastovaný. Je jedno, kolik vám je let, všichni jsou na tom stejně špatně. Díky cvičení se ale všechno zlepšilo a najednou to zase jde, říká jedna z pacientek.

Pozitivní efekt obecně potvrzuje také Andrea JaníkováInterní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno, jež pacienty do programu vybírá. „Data z malých sestav pacientů i naše vlastní pilotní výsledky však ukazují, že fyzický trénink je u hematologických pacientů proveditelný, bezpečný a přináší jim kromě zlepšení nálady také objektivní zvýšení parametrů fyzické výkonnosti,“ popsala lékařka.

Nová vlna cvičení startující v září bude obohacená o kardiotrénink, od něhož si odborníci z fakulty sportovních studií slibují efektivnější zvládnutí následného cvičebního programu.

Celý proces vypadá tak, že se nejdřív dělá důkladná diagnostika stavu pacienta, aby mohl každý dostat svůj personalizovaný plán. Potom dojde na respirační trénink a nakonec na konkrétní cvičení.

Nová vlna cvičení startující v září bude obohacená o kardiotrénink, od něhož si odborníci z fakulty sportovních studií slibují efektivnější zvládnutí následného cvičebního programu.

„Všechny zaškolíme na práci s drobným zařízením, do kterého se dýchá proti určitému odporu, a tím se zvyšuje kapacita plic. Nemocní se tak připraví na další zátěž, protože se jim zlepšuje prokrvení a práce dýchacích svalů a celkově jsou potom méně unavení, vysvětlila vedoucí celého projektu Kateřina Kapounkovákatedry podpory zdraví. Opatrnost je podle jejích slov na místě. Pacienti bezprostředně po léčbě nemůžou naskočit do běžného cvičení. Pohybovou aktivitu ale životně potřebují, aby se mohli vrátit do stavu jako před nemocí.

Hlavní novinky