Přejít na hlavní obsah

Na Masarykově univerzitě startují tři série přednášek špičkových vědců

Postupně začínají Mendel Lectures a Seminar Series zaměřené na vědy o živé přírodě a humanitní vědy.

Už šestnáctý ročník série Mendel Lectures zahájí švýcarský biolog Erich Nigg z university v Basileji.

S novým akademickým rokem začínají na Masarykově univerzitě nejen klasické předměty, ale také přednáškové série špičkových odborníků z oblasti sociálních i přírodních věd. V pátek 22. září se odehraje první přednáška ze Seminar Series in Social Sciences, Humanities and Computer Science, 5. října se uskuteční první přednáška v rámci Life Sciences Seminar Series a 12. října pak začne další ročník prestižních Mendel Lectures.

Tento pátek se v Refektáři Mendelova muzea MU představí Mojmír Dočekal z Filozofické fakulty MU, který bude mluvit o formální lingvistice a experimentálním obratu v tomto vědním oboru. Do konce prosince se pak v rámci přednáškové série představí další čtyři odborníci například na ekonomii, politologii či matematiku a informatiku. Přednášky jsou určené všem zájemcům a doktorští studenti, kteří se zaváží absolvovat minimálně 80 procent z nich, za ně mohou získat i kredity.

Série zaměřená na vědy o živé přírodě začne 5. října přednáškou Holgera Starka, který působí v institutu Maxe Plancka v Mnichově. Posluchačům přiblíží možnosti zkoumání struktury makromolekulárních komplexů za pomoci kryo-elektronové mikroskopie. Přednáška se koná v pavilonu A11 bohunického kampusu, stejně jako další z této série.

Tradičně v Mendelově muzeu MU se pak budou odehrávat přednášky ze série Mendel Lectures zaměřené především na biologické obory, genetiku a medicínu.

Už šestnáctý ročník série zahájí švýcarský biolog Erich Nigg z univerzity v Basileji, který se ve své vědecké práci zaměřuje na buněčný cyklus a především na rozdělování chromozomů při dělení buňky. Právě na kontrolu tohoto procesu se zaměří ve přednášce 12. října. Mendel Lectures uvítají v podzimní a jarní části celkem osm špičkových vědců.

Hlavní novinky