Přejít na hlavní obsah

Adresa: Země. EKOFILM ukáže bydlení 21. století

Letošní ročník festivalu EKOFILM se uskuteční od 20. do 23. října a hlavním tématem je zelená architektura. Environmentální filmovou přehlídku spolupořádá Fakulta sociálních studií MU.

Ekofilm spolupořádá Fakulta sociálních studií MU.

Parky, zelené střechy nebo více místa pro lidi namísto aut. To je jen krátký výčet způsobů, jak nám radnice mohou zpříjemnit pobyt ve městech a vracet do nich život. Nebo jak můžeme přírodě pomoct my sami, když podobná řešení použijeme u svých domů. Věnovat se jim bude zejména doprovodný program festivalu. Témata soutěžních i nesoutěžních filmů pak osloví i milovníky živé přírody, odpovědné spotřeby a fanoušky dokumentů obecně. 

Letošní EKOFILM, už 47. ročník mezinárodního filmového festivalu se zaměřením na životní prostředí, nese podtitul Adresa: Země. „Chceme tak zdůraznit, že máme jen jednu planetu pro náš společný domov nejen s dalšími lidmi, ale hlavně s přírodou. Bez zdravé krajiny, bez prostoru pro živočichy i rostliny nebo bez přírodních zdrojů bude ale naše planeta jen těžko místem, kterému můžeme říkat domov,“ vysvětluje motivace pro letošní téma ministr životního prostředí Richard Brabec.

O vítězných filmech letos rozhodne sedmičlenná porota s mezinárodní účastí. Mezi porotce zasedne i herečka Veronika Khek Kubařová. „Velmi si považuji, že jsem od EKOFILMu nabídku dostala. Příroda mě moc zajímá a nacházím v ní někdy až filozofické náměty k přemýšlení. Moc mě těší, že jste si toho organizátoři všimli a usoudili, že můj hlas bude prospěšný. Zároveň se těším na filmy, které mi umožní si zase trochu rozšířit obzory, to mě na účasti v porotě lákalo asi nejvíc,“ svěřila se čerstvá porotkyně. 

Na letošním EKOFILMu budou odborníci, architekti, lidé z byznysu i neziskovek či politici debatovat, co dalšího můžeme pro místa našeho života udělat. Nejen v Brně, ale i v jeho okolí – v menších městech a obcích, odkud je sice blíže do přírody, často však disponují mnohem tenčími rozpočty a možnostmi, jak se připravit na měnící se klimatické podmínky.

Kromě pětadvacítky soutěžních filmů se můžete těšit na odborné i uvolněné besedy. „Letos dostanou na festivalu prostor témata jako zelená architektura, městské plánování, komunitní život nebo chytré technologie. Budeme se o nich bavit ve středu 20. října od 16 hodin na úvodní besedě a prostoupí i celým doprovodným programem festivalu,“ dodává odborný garant festivalu Bohuslav Binka z Katedry environmentálních studií FSS MU, kde část programu probíhá.

Vedle úvodní besedy zahájí festival i tradiční zahajovací koncert. Ve středu 20. října od 18:30 rozjede svou show na náměstí Svobody kapela Brass Avenue. Čtvrtek a pátek bude ve znamení filmových projekcí v Univerzitním kině Scala a v Sále společenského centra ÚMČ Brno-střed, sobota bude patřit Rodinnému dni na Svoboďáku.

Záštitu nad festivalem převzali ministr životního prostředí Richard Brabec, jihomoravský hejtman Jan Grolich, brněnská primátorka Markéta Vaňkova, starosta Brna-střed Vojtěch Mencl, rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Hlavní novinky