Přejít na hlavní obsah

Jak rozpohybovat kočku aneb moaré efekt

Moaré efekt je dvousečná záležitost. Někde vadí, ale je s ním i spousta zábavy.

Moare efekt na látce.

„Člověče, proboha, co to máte na sobě?“ pustil se do mě kameraman, hned co mě spatřil. „Vy že máte vystudovanou fyziku?“ pokračoval, aniž mě nechal jen nadechnout. Tímto začalo mé první a poslední vystoupení v pořadu Záhady Toma Wizarda, na které jsem si pořídil pěkný oblek s decentními proužky.

Když jsem své zážitky barvitě vyprávěl v klubovně Úžasného divadla fyziky (ÚDiF), byl jsem překvapen, že všem přítomným cukají koutky úst, jak se snaží potlačit smích. Když jsem dovyprávěl, ukázali mi zcela názorně, proč se smáli.

Vzali kameru, natočili mě v mém krásném sáčku a pak mi záznam pustili. Bylo mi hned jasné, proč kameramana z mého obleku málem trefil šlak, a proč mě nakonec donutil převléct se do riflí a do trička.

Co udělá proužkovaný vzor na kameře.

Na záznamu jsem viděl, jak se vzor saka vlní a objevují se na něm dokonce barevné skvrny. Moaré či moiré (čti muaré), tak se jev nazývá, jsou vzory a struktury, které reálně neexistují, ale vznikají kombinací pravidelných struktur, které se překrývají. Současně s jevem moaré se objevují i falešné barvy.

Tento jev se objevuje u tkanin, kdy jde o vlastnost optického vzhledu tkaniny způsobenou periodicky se střídající tlustší a tenčí nití, které tvoří pravidelnou mřížku. Termínem moaré se dokonce označují tkaniny z pravého hedvábí, které se vyznačují texturou připomínající dřevo. Moaré efekt vzniká kvůli tomu, že se látka vyrábí složením dvou vrstev, které jsou vůči sobě mírně natočené.

Vzor uspořádání tkaniny, při kterém vzniká moaré efekt.

Moaré také trápí majitele digitálních fotoaparátů. Jev vzniká kvůli silnému zaostření pravidelné struktury na optický čip, který má také pravidelnou skladbu jednotlivých pixelů. Starší levné kompakty jsou díky své nekvalitní (v porovnání se současnými přístroji) optice a neschopnosti opravdu ostře promítnout jemnou strukturu na čip, tohoto problému ušetřeny.

Majitelé současných digitálních fotoaparátů ale musí tento jev obejít různými „fígly“: jiný úhel snímání, zaostření mírně před objekt, kde hrozí vznik moaré efektu, nebo za něj, anebo se spolehnout na výrobce, který se také tento jev snaží odstranit nebo alespoň zmírnit ať hardwarově nebo softwarově.

>> Podívejte se na Badatelnu, kde jsme si moaré efekt vyzkoušeli. 

Hrátky s moaré
Jak jsem ale zjistil, moaré zdaleka nemusí představovat pouze rušivý jev. Může naopak posloužit k rozpohybování statických obrázků.

Jak si moaré „vyrobit“? Na průhlednou fólii si vytiskněte pravidelné struktury a začněte je překrývat a mírně otáčet vůči sobě. Radiální paprsky nebo soustředné kružnice vytvoří obrazce, které známe z učebnic fyziky – interferenční obrazce a znázornění siločar dvou elektrických nábojů.

K animaci se dají použít speciální vzory s rozkreslenými fázemi pohybu, které si překopírujte na papír. Na průhlednou fólii pak zkopírujte silné černé proužky a fólií budete pohybovat přes papír. Úspěch se ale dostaví jen tehdy, když obě šablony vytisknete na stejné tiskárně a se stejným nastavením.

A pokud si chcete hrát a zkoušet chování digitálních zařízení, zkuste porovnat, za jakých podmínek vzniká moaré efekt při použití rozličného rozlišení - SD, HD, FullHD a vzorů například tkanin. 

Hlavní novinky