Přejít na hlavní obsah

Mezinárodní konference je adekvátní poctou Mendelově životu a dílu

Rektor Masarykovy univerzity přivítal účastníky mezinárodní Mendelovy genetické konference.

Rektor MU Martin Bareš.

Vážené dámy, vážení pánové,

je mi ctí přivítat Vás za Masarykovu univerzitu na konferenci věnované jednomu z nejvýznamnějších vědců, Gregoru Johannu Mendelovi.

Letos si připomínáme 200. výročí narození tohoto významného přírodovědce, myslitele, duchovního a pedagoga.  Zákony dědičnosti, které G. J. Mendel popsal a stanovil, se později staly základem nového vědeckého oboru – genetiky.

Letošní velké mendelovské jubileum je tak nejen příležitostí připomenout si tuto velkou vědeckou osobnost, její dílo a odkaz, ale vytváří také prostor pro setkání významných evropských a světových vědců z oblasti genetiky a příbuzných oborů.

Myslím, že mendelovská vědecká konference s účastí skvělých jmen světa vědy je ten nejlepší způsob, jak uctít dílo a nadčasový odkaz G. J. Mendela, který byl komplexní vědeckou osobností. Dokázal nejen propojit vědecké myšlení a teorii s průlomovými experimenty, ale zajímal se o meteorologii, včelařství, ovocnářství, studoval teologii a byl činný jako pedagog. Opomenout nelze ani jeho veřejné působení a zásluhy. Z tohoto hlediska Mendel dokonale reprezentuje to, co bych nazval univerzitním typem osobnosti.  

G. J. Mendel je pravděpodobně nejvýznamnějším vědcem, který kdy působil v Brně. Svým vědeckým dílem a myšlenkovým odkazem se postupně stal osobností světovou. Mezinárodní konference se zastoupením skvělých vědeckých osobností, na které se společně scházíme, tak představuje adekvátní poctu Mendelově životu a dílu.

Jménem Masarykovy univerzity Vás všechny srdečně vítám v Brně!

Martin Bareš
rektor Masarykovy univerzity

Hlavní novinky