Přejít na hlavní obsah

Masarykova univerzita má pět nových emeritních profesorů

Jmenovací dekrety převzala z rukou rektora pětice emeritních profesorů MU. Společné setkání osobností, které se zasloužily o rozvoj fakult i svých oborů, se tak začíná stávat novou tradicí.

Pětici emeritních profesorů představili děkanka pedagogické fakulty a děkani přírodovědecké, lékařské a farmaceutické fakulty.

Profesory Jiřího Vaňka, Vlastimila Švece, Milana Potáčka, Josefa Havla a Václava Suchého doprovázeli na setkání, které se odehrálo na půdě rektorátu v pondělí 19. května, děkani a děkanka příslušných fakult. Ti také nové emeritní profesory a jejich přínos pro Masarykovu univerzitu stručně představili.

„Chtěli bychom vám poděkovat za mnohaleté nasazení, kdy jste pečovali o budoucnost univerzity, a rovněž děkanům, že emerituře dodávají příslušnou váhu,“ řekl na úvod rektor MU Martin Bareš. Po předání jmenovacích dekretů pak profesoři zavzpomínali na své působení na fakultách, přičemž si nejvíce cenili rozvoje oborů, mezioborové spolupráce, nových možností, které pro výuku i výzkum skýtají moderní prostory v kampusu, i skutečnosti, že vzdělávali své následovníky – zmínku si zasloužil například i přítomný současný děkan farmaceutické fakulty David Vetchý, který je diplomantem profesora Potáčka a který sám na oplátku připustil, že právě profesor Suchý, bývalý děkan farmaceutické fakulty a také rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, byl nejvýznamnější osobností, která ho motivovala při studiu farmacie.

Profesor Václav Suchý a děkan farmaceutické fakulty David Vetchý.

Profesora Jiřího Vaňka označil děkan Martin Repko za ikonu lékařské fakulty v oboru stomatologie. „Profesor Jiří Vaněk má obrovský záběr, je zakladatelem moderní stomatologie, který se zasadil o propojení zubního a všeobecného lékařství. Díky němu byli stomatologové edukováni ve všeobecném lékařství, což je i naše dnešní směřování,“ uvedl děkan Repko. Profesor Vaněk dlouhá léta vedl kliniku stomatologie ve Fakultní nemocnici u sv. Anny a také působil jako proděkan lékařské fakulty. „Děkuji moc za důvěru, ať už jako proděkan nebo člen oborových či vědeckých rad jsem se snažil, aby byla stomatologie plnou součástí všeobecné medicíny. Spolupráce s všeobecnou medicínou bylo jedním z kréd, které jsem vždy zastával,“ vyjádřil se Jiří Vaněk.

Profesor Jiří Vaněk a děkan lékařské fakulty Martin Repko.

Jako osobnost, která se zabývá obecnou didaktikou a pedagogikou, představila profesora Vlastimila Švece děkanka pedagogické fakulty Simona Koryčánková: „Pan profesor Švec je absolventem naší pedagogické fakulty, kde působí od roku 1994. Vedl Katedru pedagogiky, v roce 2016 byl u založení Centra pedagogického výzkumu, dnes Institutu výzkumu školního vzdělávání, vychoval své následovníky, stále konzultuje a sleduje, kam se současná pedagogika vyvíjí.“ Profesor Švec, původně učitel chemie a matematiky, připustil, že ho neustále lákaly lékařské profese a zaujaly ho zejména pomáhající profese lékařské. V současné době spolupracuje s neurologem a chirurgem Teodorem Horváthem, s nímž je také autorem publikace Povolání chirurg: pohled pod povrch profese očima chirurgů. „Rád pracuji s mladými lidmi a mezioborově. Podstatné jsou pak pro mne mezigenerační vztahy, kterým se hodlám dále věnovat,“ naznačil Vlastimil Švec.

Profesor Vlastimil Švec a děkanka pedagogické fakulty Simona Koryčánková.

Dva noví emeritní profesoři pocházejí z přírodovědecké fakulty a děkan Tomáš Kašparovský je oba pojmenoval jako legendy v oblasti chemie. „Profesor Milan Potáček je vědcem, který vědeckou činnost vtělil do výuky a skvěle dokázal vysvětlit organickou chemii. Profesor Josef Havel je zase legendou analytické chemie a osobností s rozsáhlými kontakty v zahraničí,“ doplnil Tomáš Kašparovský. Zároveň dodal, že oba vědci překračují hranice svého oboru, Potáček se zabývá syntézou chemických léčiv, Havel díky analýze dat a výpočetní technice dokáže léčiva identifikovat.

Profesor Potáček zavzpomínal na dobu, kdy se mohl vrátit na fakultu po povinné základní vojenské službě. „Ve Zlíně jsem pomáhal tvořit novou technologickou fakultu při VUT a po nabídce zpátky do Brna jsem měl možnost setkat se s těmi, kteří po válce budovali přírodovědeckou fakultu z rozvalin laboratoří na Kotlářské. Jsem také moc rád za kampus, kde jsou nejmodernější přístroje, kde se dbá na zdraví studentů a kde studenty můžeme co nejvíce přilákat k výzkumu,“ připomněl Milan Potáček. Havel zase přiblížil svou práci s neuronovými sítěmi a propojení s lékaři. „Zabývám se výpočty, čímž se my chemici pleteme do řemesla lékařům a oboru určenému nemocným,“ rozvedl Josef Havel, autor desítek publikací na téma aplikace neuronových sítí či metod AI na syntézu nových látek, přičemž zmínil i propojení s entomologií a období, kdy se věnoval zkoumání neuronových sítí mouchy domácí.

Profesoři Milan Potáček (vlevo) a Josef Havel s děkanem přírodovědecké fakulty Tomášem Kašparovským.

Jako hlavní osobnost, díky níž studium farmacie zakořenilo v Brně, prezentoval profesora Václava Suchého děkan farmaceutické fakulty David Vetchý. „Díky profesoru Suchému a jeho prezenčním přednáškám je dnes pro mne farmacie povolání i koníček,“ zmínil děkan Vetchý. Profesor Suchý pak připomněl éru, kdy pomáhal budovat farmaceutickou fakultu při Univerzitě Komenského v Bratislavě, aby se pak vrátil s podobným úkolem – avšak nečekaně v rámci tehdejší Vysoké školy veterinární v Brně. „Měl jsem dva cíle: získat lidi, abych zajistil kvalitní výuku a nastartoval vědecko-výzkumnou činnost, a vytvořit podmínky pro mladé vědce se zájmem pokračovat na fakultě v doktorských programech,“ zmínil Václav Suchý. Návrat farmaceutické fakulty na MU v roce 2020 pak označil za štěstí. „Moje práce měla význam,“ dodal k této události bývalý děkan farmaceutické fakulty i rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, mimo jiné držitel Stříbrné medaile MU či Ceny města Brna. S dalším rozvojem univerzity v podobě MUNI BioPharma Hubu, kde se opět propojí aktivity více fakult – farmaceutické, lékařské, přírodovědecké, ale rovněž CEITECu či ekonomicko-správní i pedagogické fakulty – pak seznámil emeritní profesory rektor Martin Bareš. Setkání se neslo v přátelském duchu a během debaty vyjádřili emeritní profesoři MU radost z toho, že na univerzitě vyrůstá nová generace odborníků, kteří navazují na jejich práci a posouvají akademické prostředí dál.

Status emeritního profesora Masarykovy univerzity může získat její bývalý zaměstnanec s akademickou hodností profesora, který se svou celoživotní pedagogickou a vědeckou činností mimořádným způsobem zasloužil o rozvoj univerzity nebo její součásti. Návrh na jmenování může podat kterýkoliv vědecký pracovník, poté ho vedoucí dotčeného pracoviště se souhlasem příslušné vědecké rady předkládá k rozhodnutí rektorovi.

Noví emeritní profesoři Masarykovy univerzity

Jmenovací dekrety předal novým emeritním profesorům rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Pořadí zvolil podle chronologického podání návrhů na jmenování. 

Lékařská fakulta MU

 prof. MUDr. Jiří Vaněk, CSc. 

Pedagogická fakulta MU

prof. PhDr. Vlastimil Švec, CSc. 

Přírodovědecká fakulta MU

prof. RNDr. Milan Potáček, CSc. 

prof. RNDr. Josef Havel, DrSc. 

Farmaceutická fakulta MU

prof. RNDr. Václav Suchý, DrSc., dr. h.c. 

Hlavní novinky