Přejít na hlavní obsah

Do hlubin študákovy duše…

Pár rad pro ty, kteří se chystají pořádat větší akci na půdě své fakulty. Důležitý je hlavně osobní přístup.

Hodí se vážně zamyslet nad výběrem místa konání. Pokud bude místnost orientovaná na jih a je 36 °C ve stínu, je jasné, že účastníci spokojení nebudou. Ilustrační foto: Archiv muni.cz.

Pokud se právě chystáte pořádat větší akci na půdě vaší fakulty, podělím se s vámi o pár zkušeností. Na konci srpna jsme totiž organizovali desetidenní letní školu zeleného podnikání na fakultě sociálních studií.

Není žádný velký objev, že zásadní je spokojenost těch, pro které celou akci chystáte. V našem případě šlo o studenty z celé České republiky. Vzhledem k široké nabídce konkurenčních letních škol a s mizivými finančními prostředky na propagaci v kapse nebylo věru snadné, aby se přihlásilo 44 studujících. Ani jeden nesměl chybět a raději ani přebývat.

Propagace na stránkách jiných VŠ
Jako nejúčinnější a ve výsledku velmi snadný prostředek se ukázala propagace na portálech jednotlivých vysokých škol. Když to zjednoduším: pár e-mailů správným osobám a můžete hodit nohy na stůl. Ten dlouhý seznam přihlášek v poště bych vám přála číst každý den.

Pak už jen řešíte malý detail – že seznam přihlášených se vám neustále mění. Jeden se odhlásí, dva se chtějí přihlásit a naopak, takže z původního seznamu těch, co na letní školu opravdu chtěli, vám vznikne nový seznam těch, kteří na ni chtějí ještě více, a výsledek: deset nakonec nepřijelo. Brali jsme to s nadhledem, méně bylo v tomto případě více. (Čas na vysvětlování ministerstvu, proč deset studentů chybí, měl teprve nadejít.) Horlivé účastníky bychom tedy měli.

Severní učebnu místo jižní
Hodí se vážně zamyslet i nad výběrem místa konání. Pokud místnost bude orientovaná na jih a je 36 °C ve stínu, nemusíte do hlubiny študákovy duše vidět, aby vám z jednoduché rovnice vyšlo, že spokojen nebude. Poučeni z loňského ročníku, kdy jsme jižní učebnu měnili za severní, jsme letos ve výběru byli profíci.

Kus sebe
Je dobré dát do vaší akce i kus sebe, a tak jsme do dalšího programu zařadili večerní koupání na Kraví hoře, setkání v Pisáreckém parku spojené s chůzí po tenkém laně nataženém mezi dvěma stromy, tzv. slackline, hospůdku na zahrádce a študákova duše se nám rázem otevřela.

Nezapomeňte o vaší akci také promluvit se všemi zaměstnanci fakulty. Budete překvapeni, co se dozvíte. Nechystá se právě ve vašem termínu oprava budovy, učeben či odstávka ISu, který také budete potřebovat? Zjistíte, že si můžete půjčit džbánky na vodu (jsme přece škola zeleného podnikání) anebo kdy má dovolenou pan děkan, jehož podpis jsme chtěli mít na certifikátech pro úspěšné absolventy.

A ještě jedna vážně míněná rada na závěr: študákovu duši vám otevře osobní přístup. Věřte, odpustí vám i drobné nesrovnalosti. Škoda, že druhý ročník byl i poslední…

Petra Orsáková,
fakulta sociálních studií

Hlavní novinky