Přejít na hlavní obsah

Tekuté legíny jsou zlo!

Student Miroslav Jurčík glosuje vkus v oblékaní brněnské akademické obce.

Je jaro, čas na barvy.

Zima je pryč. Mám zimu rád, protože má jednu dobrou vlastnost – všechno špatné skryje. Nejenže jsou odpadky a psí exkrementy ideálně každý den zasypávány vrstvou sněhu, ale i ten největší módní barbar si dokáže pořídit tmavý kabát a jedny fajn bufy od Bati. Nemůžete vlastně nic zkazit. A pokud nejste opravdový fashion nazi, s touhle výbavou si vystačíte.

Teď ale přišlo jaro. Jaro mám ještě radši. Ze všech těch zazimovaných kukel se vylíhnou krásní barevní motýli. Tak si jaro představuji – svěží, barevné a voňavé! Ještě stále máte možnost se vybít a zkombinovat z šatníku ty nejlepší kousky těsně předtím, než budete muset střídat tílko s trikem v upoceném létě.

Z České do Krmítka a zpět
Pokud chcete vidět něco z výše jmenovaného, projděte se po České nebo Masaryčce a snažte se odmyslet si zbytek lidí, co jaro nepochopili. Pokud chcete něco takového spatřit na půdě univerzity, koukejte na holky. Teda myslím na holky z jiných fakult než z fakulty sportovních studií. Nic proti sportovnímu oblečení, ale tady na meruňkové svetříky a kloboučky nenarazíte.

Nedá se úplně paušalizovat – je to kus od kusu a ne vždycky to platí. Ale vyšší procento určitě najdete na fakultě sociálních studií nebo na fildě, pokud se teda nejedná o historický ústav, kde se móda zastavila na konci 80. let minulého století. Samozřejmě i tady najdete světlé výjimky. Nejzajímavější (a záměrně to slovo používám) styly oblékání lze hledat na fildě, jelikož co osobnost, to jiný styl, jiná kombinace – která někdy oslní, jindy urazí. Tygrované vzory frčely vloni na Cejlu a tekuté legíny si nemůže dovolit nosit každá.

A muži?
Pokud nemáte super schopnost nevidět mužskou část osazenstva univerzity, vaše srdce pláče a oči mnohdy zvrací. Studenti genderu prominou, mužům bych povinně nařídil školní uniformu – sako, kravata a dobře střižené kalhoty by byly příjemnou změnou pro nejedny oči. Vysokoškolsky na úrovni oblékané muže totiž potkáte snad jen na oborech, kde vnější vzhled znamená úspěch nebo společenské postavení – na právech a na medicíně. A ani tam to není mnohdy žádná sláva. Na konci žebříčku zůstává fakulta informačních technologií (jemná odbočka na VUT snad neuškodí) se svými tepláky, šusťákovkami a botaskami Nike z kolekce jaro 1997.

Jediný, kdo mužskému osazenstvu zvedá kredit, jsou hipsteři a gayové – bez jakýchkoliv předsudků. Jsou to prostě lidi, kteří se nebojí obléct něco, co je in, občas lehce extravagantní nebo chcete-li originální (je tenká hranice mezi originálním a trapným). Bez nich by univerzitní prostředí bylo plné mikin s nesmyslným potiskem, XXL triček a hodně špatně střižených riflí, které snad ještě otcové kupovali za bony v tuzexu.

Speciální skupinu tvoří pak zahraniční studenti, kteří se očividně párkrát do roka vrací domů do Švédska, Norska, Dubaje, Egypta a já nevím, kam ještě, kde mají lidé prostě lepší vkus. Tam teda holky a kluci – palec hore.

Vy ostatní si sáhněte do svědomí a pořiďte si přítelkyni nebo zrcadlo.

Autor je student filozofické fakulty.

Hlavní novinky