Světlo hraje v životě člověka již odpradávna naprosto klíčovou roli. Zprostředkovává nám většinu informací o okolním světě, umožňuje nám se v něm orientovat, ale i třeba vnímat jeho krásu. Světlo přináší na Zemi energii ze Slunce a umožňuje fotosyntézu rostlin, čímž vlastně udržuje život na Zemi, a tím i naši existenci.
S rozvojem moderní společnosti se význam světla pro náš život dále rozšířil a zdá se, že tento trend bude stále pokračovat a ještě se zrychlovat. Seznam toho, kde všude se setkáme se světelnými technologiemi, by vystačil na celé číslo tohoto časopisu, proto uvedu jen několik příkladů.
Prvním z nich jsou optická vlákna, která umožňují mnohem rychlejší a efektivnější přenos informací než klasické měděné kabely. Světlo má totiž výrazně vyšší frekvenci než jakýkoli signál, který je schopen přenést kovový vodič, a právě frekvence signálu určuje maximální informační tok. Proto je dnes většina elektronické komunikace (internet, pozemní část přenosu telefonního spojení atd.) přenášena optickými vlákny.
![Foto: Tomáš Tyc. Difrakční obrazec vzniklý osvětlením destičky se 48 otvory světlem laseru.](https://www.em.muni.cz/cache-thumbs/roksvetla2-870x580-3811385375.jpg)
Jiným příkladem světelných technologií, se kterými se setkáváme každý den, jsou lasery, ať už jde o ty v CD, DVD či Blu-ray přehrávačích, nebo třeba ve čtečkách čárových kódů v samoobsluze.
Význam světla v dnešní společnosti stále sílí. Pracuje se například na vývoji optických počítačů, v nichž místo elektrických signálů budou informace přenášet optická vlákna a rovněž logické operace se budou provádět přímo se světelnými pulzy. Tím se opět dosáhne výrazného zvýšení rychlosti.
Na uvedenou významnou a stále rostoucí roli světla a optických technologií v každodenním životě a při budoucím rozvoji společnosti má za úkol upozornit veřejnost Rok světla. Pro letošní rok ho vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů. Tento krok byl důsledkem celosvětové iniciativy mnoha vědeckých a vzdělávacích institucí, organizace UNESCO, neziskových organizací i komerčních subjektů.
![Foto: Tomáš Tyc. Zobrazování čočkou, tentokrát v podobě průhledné koule.](https://www.em.muni.cz/cache-thumbs/roksvetla3-870x580-3729590703.jpg)
V České republice jsou jeho součástí desítky akcí – přednášek, workshopů, festivalů, veletrhů, kongresů a dalších. K Roku světla se přidala celá řada vzdělávacích a vědeckých institucí i komerčních subjektů.
Například od 26. května bude v brněnském Technickém muzeu k vidění výstava "Krása pomíjivosti", která ve fotografiích zachycuje ohňostroje. Více se dozvíte na webových stránkách roksvetla.cz.
Autor působí na Přírodovědecké fakultě MU.