Přejít na hlavní obsah

Studentské dilema: Zkusit NHL, nebo ne?

Dodělat řádně školu, nebo věnovat všechny síly rozjeté kariéře? Nezáviděníhodné dilema talentovaných sportovců.

Být vysokoškolák je mezi extraligovými hokejisty jen zřídka vídaná věc. Přesto to podle Vejmelky jde.

Stejný problém řeší spousta sportovců. Věnovat všechny síly kariéře, nebo si něco ušetřit i na školu a tím pádem život po sportovním konci? Hokejový brankář Karel Vejmelka to řeší už několik let.

Dokázal přitom to, co málokdo. Jako maturant už chytal extraligu a teď jako student Fakulty sportovních studií MU přemýšlí, jestli nezkusit nejslavnější soutěž světa.

Snaha držet se zároveň ve škole i na vrcholovém ledě se táhne celou Vejmelkovou seniorskou kariérou. Třeba do extraligové Komety se dostal díky tomu, že se v předchozím působišti odmítnul stěhovat na jinou střední školu. Ve třetím ročníku na gymnáziu už za sebou měl extraligové starty v Pardubicích. Když přešel do maturitního, klub chtěl, aby hokeji obětoval víc.

„Studoval jsem tehdy osmileté gymnázium doma v Třebíči a chtěl jsem ho i dodělat. V Pardubicích se ale v klubu čím dál víc řešilo, že bych přešel tam. Jenže to by znamenalo spoustu komplikací, musel bych dělat komisionální zkoušky, tak jsem řekl, že mi buď umožní dostudovat v Třebíči, nebo se to udělá jinak,“ zavzpomínal Vejmelka na dobu před více než dvěma lety.

Dlouhé diskuse měly to zakončení, že brankář s pověstí velkého talentu a už tehdy draftovaný Nashvillem do NHL odešel do brněnské Komety, která mu byla ochotná vyjít vstříc. „Jasně že jsem si taky hrál s myšlenkou, že bych se na školu vykašlal, ale neudělal bych to. Naši mě odmala vedli k tomu, abych myslel na to, že to s hokejem nemusí dopadnout. Teď jsem rád za to, že jsem vydržel,“ líčí Vejmelka.

Jako hráč Komety byl nejdřív na hostování v Třebíči, což pro něj mělo tu výhodu, že hrál poprvé dlouhodobě mužskou soutěž, a ne juniorskou extraligu, jaká by ho čekala v Pardubicích. A taky tu, že ze školy to měl na stadion pár kroků. „Mohl jsem tam chodit v pantoflích, takže vrátný se mi vždycky smál,“ přidal úsměvný střípek brankář.

Loni už byl stabilním členem kádru extraligového týmu, takže výrazně pomohl k tomu, že Kometa nakonec extraligu vyhrála. On, kluk, kterému nebylo na konci sezony ještě ani 21. „První extraligovou zkušenost jsem si odbyl v Pardubicích, takže mít před sebou najednou hráče, kteří jsou o tolik starší a zkušenější, pro mě nebylo zase tolik nové. V Brně to bylo ale ještě něco úplně jiného z toho pohledu, jací jsou tady fanoušci. To bylo úžasné a hrozně jsem si to užíval,“ zavzpomínal Vejmelka, který je pořád hráčem Komety. V době vzniku tohoto textu ale vypomáhal jako hostující hráč v Jihlavě.

Maturita mi nestačí

Zároveň studuje dálkově sportovní management na fakultě sportovních studií. Být vysokoškolák je mezi extraligovými hokejisty jen zřídka vídaná věc. „Kluky to hodně zajímá, berou to jako něco speciálního a hodně se ptají. Jasně, často si z toho utahují, ale kolikrát chtějí něco vysvětlit, tak jim říkám, jak to na výšce funguje. A taky to, že pokud to jde, tak ať začnou taky něco dělat,“ vysvětluje muž, kterému se líbí americký systém, kde se s vrcholovou sportovní kariérou při studiu počítá daleko víc.

Vejmelka je vysokoškolákem hlavně proto, že má dojem, že jen s maturitou z gymnázia by to časem daleko nedotáhl. A to přesto, že to nemá jednoduché a povinnosti spojené se školou se musí vejít vedle tréninků a extraligových zápasů.

Zamíří do Nashville?

Teď na něj kromě běžných školních zkoušek, čeká ještě jiná. A větší. Na stole mu leží aktuální nabídka z Nashvillu, který ho draftoval pro NHL. Pokud bude hokejista chtít, může jít zkusit štěstí do druhého týmu, na takzvanou farmu. Neznamená to rozhodně žádný velký výdělek a už vůbec ne jistotu, že si NHL skutečně zahraje. Jinudy ale cesta na led hvězdné soutěže nevede.

„Je to riziko, spousta lidí mě od toho zrazuje, ale pokud to chci udělat, musí se to vyřešit v nejbližších týdnech. Hodně nad tím přemýšlím a jedním z faktorů je samozřejmě i škola,“ přiblížil dilema Vejmelka, který si uvědomuje, že pokud by jednou studium přerušil, vracel by se do něj jen těžko.

Hlavní novinky