Přejít na hlavní obsah

Brněnští hráči famfrpálu se poprvé předvedli na mistrovství světa

Český reprezentační tým se dal dohromady z hráčů z velkých univerzitních měst i ze zahraničí.

Famfrpál mezi florentskými památkami.

Hráči brněnského famfrpálového týmu Brno Banshees se stali součástí české reprezentace a vyrazili v červenci na mistrovství světa ve Florencii. Společně se spoluhráči z Prahy a Olomouce tam obsadili patnácté místo a vrátili se se spoustou zkušeností a plánů. Oblíbený kouzelnický sport z knih o Harrym Potterovi hrají v Brně převážně studenti už několik let, přesto se stále potýkají s kolísavým počtem zájemců.

„Sestavit reprezentační kádr nebylo vůbec snadné, potřebovali jsme 21 hráčů a jako Česká famfrpálová asociace jsme kromě republikové komunity oslovili i české hráče v zahraničí. Nakonec se to podařilo a na konci června jsme mohli vyrazit na světový šampionát,“ popisuje kapitán brněnského týmu Ondřej Hujňák. Spolu s ním se do reprezentace dostali ještě dva další brněnští hráči.

Nejvyšší světové soutěže se Češi v tomto sportu účastnili poprvé, proto pro ně umístění na patnácté příčce znamenalo příjemné překvapení. Před zahájením turnaje totiž hráči společně absolvovali pouze několik tréninků a žádný ostrý zápas.

„Bylo vidět, jak jsme postupně sbírali zkušenosti a sehrávali se. Ze čtyř zápasů ve skupině jsme dva vyhráli a postoupili, na zkušené a fyzicky silné týmy, jako je třeba Kanada, jsme ale nestačili,“ doplňuje Hujňák.

Mezi slabiny českého týmu podle něj kromě relativní nezkušenosti patří nepřesné útočné přihrávky a horší koordinace mezi střelci a odrážeči. Naopak chytači se vyznamenali, chytili zlatonku v pěti ze sedmi zápasů a v tom proti Katalánsku tím dokonce rozhodli o výhře. Nejzajímavějším se pro český tým stal zápas se Slovenskem (tady je

), který se jim nakonec podařilo vyhrát.

Mistrovství světa ve famfrpálu se koná jednou za dva roky, letos to bylo teprve počtvrté. Zúčastnilo se ho 29 týmů ze čtyř kontinentů a byl o něj zájem jak mezi světovými médii, tak mezi diváky. „Při finálovém zápase tribuny pro dva tisíce lidí doslova přetékaly a diváci posedávali i přímo na ploše, pokukovali dokonce i kolemjdoucí za plotem,“ vzpomíná hráč s tím, že mistry světa se stali Američané.

Jak se to hraje

V mudlovské variantě kouzelnického sportu hraje na každé straně sedm hráčů a všichni mají neustále mezi nohama tyč představující létající koště. Tři střelci se snaží vstřelit gól do jedné ze tří obručí strážených brankářem protistrany, musejí však dávat pozor na dobře mířené míče odrážečů, kteří se je snaží zasáhnout a na okamžik vyřadit ze hry. Posledním hráčem je chytač, který má za úkol ukořistit tenisový míček v ponožce, se kterým běhá jeden z rozhodčích a který představuje zlatonku.

Přes léto brněnský tým netrénuje, od září ale začne příprava na novou sezónu naplno. Hráči by chtěli vyhrát mistrovství republiky a kvalifikovat se tak na evropský šampionát, stále ale nemají dostatečně početnou základnu. Prozatím musejí odmítat i nabídky k zápasům od slovenských, rakouských a polských týmů.

„Pomáhají nám studenti, kteří přijíždějí na Erasmus do Brna a aspoň na dobu jednoho semestru se zapojí do týmu, pro uskutečnění našich ambiciózních plánů to ale pořád nestačí. Pro zapojení do týmu přitom stačí mít jen koště nebo tyč a trochu času,“ usmívá se kapitán.

Povídejte se na video ze světového šampionátu

Hlavní novinky