Přejít na hlavní obsah

Elektronická skripta o sportu jsou pro studenty i vrcholové sportovce

V aplikaci eMuni jsou ke stažení zdarma i za poplatek publikace k různým sportovním odvětvím v češtině i v angličtině a němčině.

V nabídce jsou publikace jako Antropomotorika, Fyziologie, Kondiční trénink nebo didaktiky různých sportů.

Ze spousty elektronických materiálů si dnes můžou vybírat na různých platformách studenti Masarykovy univerzity. Některé se hodí jen pár lidem z určitého oboru, ale jiné využijí studenti i učitelé z nejrůznějších fakult. Týká se to například elektronických publikací v aplikaci eMuni, kde najdou zájemci informace ke sportovnímu tréninku, fyzické přípravě a základům správné výživy pro sportovce tak, jak je popsali odborníci z Fakulty sportovních studií MU.

Knihovna eMuni a materiály v ní začaly vznikat v roce 2014, protože pedagogové chtěli studentům nabídnout atraktivnější formu zpracování informací, které si musí dostat do hlavy. U některých věcí, jako je popis konkrétního pohybu nebo techniky, navíc prostý popis nestačí a člověk se naučí nejvíc tím, když se na něj přímo může podívat. Proto jsou důležitou součástí publikací také videa, která jsou mezi texty vložená.

„Zkušenosti ze zahraničí nám ukázaly celou řadu nových forem, kterými můžeme studentům učivo přiblížit. A když říkám přiblížit, tak tím myslím že je mají prakticky interaktivní materiály neustále na dosah ve svých mobilních telefonech, tabletech a samozřejmě počítačích bez ohledu na to, zda jsou na internetu nebo offline,“ přiblížil děkan Fakulty sportovních studií MU Martin Zvonař, jak všechno před lety začalo.

Ke všem elektronickým knihám v systému je možné se dostat prostřednictvím aplikace pro mobilní telefony a jiná přenosná zařízení s Windows, Android nebo od firmy Apple. Na stolních počítačích jdou pročítat přímo v internetovém prohlížeči. Ve všech možnostech zobrazení platí, že elektronické texty umožňují dělat to, co je mezi studenty tolik oblíbené v papírových textech – dá se v nich podtrhávat a autoři dokonce mají možnost nechat si naprogramovat zvýraznění u těch částí, které si mají čtenáři speciálně zapamatovat.

Všechny zdarma dostupné publikace slouží primárně jako materiály do výuky na Fakultě sportovních studií MU. Autoři mají dokonce možnost zadat studentům, co přesně mají číst, a pak si díky statistikám, které lze ze systému vytáhnout, zkontrolovat, zda to student skutečně udělal. „Pro studenty i jejich učitele to může být další cesta, jak motivovat ke studiu,“ uvedl Pavel Hanousek ze společnosti Code Creator, která knihovnu eMuni technicky vytváří.

Knížky však podle jeho slov i slov jejich tvůrců ocení také lidé, kteří se například začínají věnovat nějakému sportu a chtějí se ho naučit opravdu pořádně, nebo svoje tělo chtějí co nejlépe nachystat na sportovní výkon a dál se rozvíjet. V nabídce jsou publikace jako Antropomotorika, Fyziologie, Kondiční trénink nebo didaktiky různých sportů.

Odborníci se navíc starají o další rozvoj knihovny. Aktuálně nabízí v placené verzi 12 publikací s terminologií k jednotlivým sportovním odvětvím, a to v angličtině a němčině. „Při naší práci v oblasti sportu jsme zjistili, že řada sportovců se potýká s problémem, že neumí terminologii své disciplíny v cizích jazycích, což je limituje při výjezdech do zahraničí a při dalším rozvoji obecně. Právě to by měly nové publikace pomoct odbourat,“ sdělil Hanousek.

Prostřednictvím Centra pro transfer technologií je Masarykova univerzita spolumajitelem publikačního systému a díky smluvnímu vztahu se společností Code Creator putuje výtěžek z prodeje knih a z prodeje licence publikačního systému i na univerzitu.

Hlavní novinky