Přejít na hlavní obsah

UNIS už třetí rok podporuje vrcholové sportovce na MU

Druhým rokem patří mezi podporované sportovce v projektu UNIS Daniela Digrinová. Studentka Fakulty sportovních studií MU a volejbalistka týmu KP Brno letos získala s týmem stříbrnou extraligovou medaili.

Volejbalistka KP Brno a studentka MU Daniela Digrinová.

V polovině dubna získala Masarykova univerzita jistotu další podpory projektu UNIS (Univerzitní sport) pro aktuální rok. Díky němu může finančně, materiálně i edukačně pomáhat celkem 45 sportovcům, kteří kromě vysokoškolského studia na MU zvládají také provozovat vrcholový sport a reprezentovat Českou republiku. „Za to, jak jsme ve dvou předcházejících letech měli projekt správně plněný, jsme nyní získali nejvyšší možnou kvótu v počtu podpořených sportovců. V kategorii A jich má Masarykova univerzita zařazeno dvanáct, v kategorii B patnáct a v kategorii C osmnáct,“ uvádí proděkan fakulty sportovních studií a hlavní koordinátor projektu Oldřich Racek.

Volejbalistka klubu KP Brno Daniela Digrinová se do projektu UNIS dostala díky tomu, že už čtvrtým rokem hraje extraligu žen a poslední tři roky je součástí širšího výběru ženské reprezentace. Zároveň studuje sdružený program Tělesná výchova a sport s přírodopisem se zaměřením na vzdělávání. „Není to vždy jednoduché, klub i škola musí občas udělat nějaký kompromis, ale musím říct, že mi spousta pedagogů vychází vstříc a snaží se hledat řešení. Navíc vím, že se vždy, kdyby byl problém, mohu obrátit na svého tutora v UNISu,“ hovoří o propojení vrcholového sportu se studiem a o roli projektu duální kariéry Daniela.

Na základě svých sportovních výsledků je zařazena v kategorii C s finanční podporou 8 tisíc korun měsíčně. „Je to obrovská pomoc, jsou to finance, které mohu využívat na různé sportovní pomůcky, doplňky stravy, regenerační procedury a oblečení na sport,“ dodává.

Tým KP Brno si letos v extralize vedl velmi dobře. Podařilo se mu vyhrát Český pohár, základní část zakončil na 2. místě, prošel vítězně semifinálovými zápasy a ve finále získal stříbrné medaile. Nejen Daniela, ale i její spoluhráčky si přály získat medaili. „Byly jsme ve finále a chtěly zlatou. Nepodařilo se nám to, ale i druhé místo je krásné. Jelikož jsme mladý tým, tak se určitě nemáme za co stydět,“ dodává Daniela, které na extraligovou sezonu navazuje reprezentační sezona. „Těším se, až budu znovu její součástí, a doufám, že se konečně zúčastním nějaké větší mezinárodní akce.“

Projekt UNIS je projektem MŠMT a jeho resortního sportovního centra VICTORIA VSC. To v letošním roce spustilo také nový podprojekt EDIS, který se týká vzdělávání podpořených sportovců. Masarykova univerzita na něj naváže cyklem přednášek o výživě (včetně problematiky dopingu ve sportu), přednáškovým blokem zaměřeným na tematiku duální kariéry a workshopem Sport a podnikání s odborníky z oblasti sport business.

Sběr přihlášek do dalšího ročníku UNIS se uskuteční na konci roku, již v září ale proběhne doplňovací výběr pro čtvrtý kvartál za studenty, kteří již ukončí studium na Masarykově univerzitě.

Hlavní novinky