Přejít na hlavní obsah

MUNI zve na Den zdraví studenty i širokou veřejnost

V prostorách fakulty sportovních studií v bohunickém kampusu se 27. dubna v rámci akce Den zdraví uskuteční různé přednášky a zájemci si budou moci vyzkoušet workshopy, které je nasměrují ke zdravému životnímu stylu.

Akce je připravena nejen pro studenty, ale i pro širokou veřejnost napříč věkovým i zájmovým spektrem od předškoláků až po seniory. Cvičení, přednášky i workshopy, které se uskuteční od 9 do 13 hodin, jsou zaměřeny na prevenci zdravotních problémů. Lze si vyzkoušet i vlastní fyzickou zdatnost. Celá akce je zdarma, na některé části je však nutná včasná registrace.

Mimo přednášky a cvičení bude možné podstoupit výživovou konzultaci nebo vyšetření na podoskopu. Dnem zdraví návštěvníky provedou studenti programů Fyzioterapie a Regenerace a výživa ve sportu spolu s odborníky z fakulty sportovních studií. „Na akci se budou podílet naše odbornice z oblasti fyzioterapie Pavlína Bazalová a Lucie Chytilová a dále odbornice se zkušenostmi s prací s oslabenými skupinami – seniory či onkologickými pacienty – Lenka Svobodová, Zora Svobodová, Vendula Györiová a Hana Kratochvílová,“ uvádí garantka Dne zdraví Marie Šimonová

Přednášky

Na přednášky je z důvodu omezené kapacity nutné se dopředu přihlásit. Volná místa stále jsou. Škála témat je široká: od prevence zdravotních potíží až po využití benefitů pohybových aktivit. Od devíti hodin ráno až do jedné odpoledne fakulta nabízí čtyři různé přednášky, a to ve dvou blocích. Konkrétně si hosté akce poslechnou témata Základy zdravého stravování (9.00–9.30 a poté 11.00–11.30), Jak spát dostatečně dlouho a kvalitně (9.30–10.00 a 11.30–12.00), Zdravý životní styl a prevence: klíč k dlouhodobému zdraví (10.00–10.30 a 12.00–12.30) a Benefity pohybové aktivity na zdraví (10.30–11.00 a 12.30–13.00). Přihlašovat se lze až do času přednášky.

Cvičení

Také na cvičení je nutné se dopředu zaregistrovat. Nabídka je pestrá: od 9.00 do 10.00 fakulta nabízí Cvičení pro děti předškolního věku a Kondiční cvičení pro všechny, v 10.00–11.00 Cvičení pro děti školního věku a Kancl v pohybu, v 11.00–12.00 Prevenci pádu a využití pádových technik a také Onkojógu pro všechny, jako poslední pak ve 12.00–13.00 Cvičení pro seniory. „Akce je určena pro všechny bez rozdílu pohlaví, věku či zdravotního omezení. Každý si může vybrat aktivitu, která jej zajímá a chce si ji vyzkoušet,“ upozorňuje Šimonová.

Aktivity

Na návštěvníky akce čeká i ambulance fyzioterapie. Bude se provádět diagnostika nožní klenby na podoskopu, který slouží ke kontrole správné funkce chodidla. Dále bude k dispozici poradna zdravého životního stylu, kde bude možné s odborníky i studenty prodiskutovat jídelníček a množství pohybu. Na přístroji InBody770 si lze změřit složení vlastního těla, tedy množství svalové či tukové tkáně, vody a dalších parametrů. Otevřená veřejnosti bude celou dobu i posilovna. Krátké workshopy představí správnou techniku dřepu, mrtvého tahu a shybů. Na zmíněné workshopy není registrace nutná. „Zájemci se naučí, jak správně stát, zaujmout pozici, dýchat a pohybovat se během cvičení. Probrány budou i časté chyby a jak se jich vyvarovat. Poté bude možné si jednotlivé cviky prakticky vyzkoušet a zacvičit si. Díky zpětné vazbě a korekci techniky od studentů mohou zájemci získat jistotu v provádění cviků a předejdou tak možným zraněním,“ dodává Šimonová.

Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M. 

Hlavní novinky