Přejít na hlavní obsah

Běžec Homoláč vládne závodům i bez diet

Student Fakulty sportovních studií MU zvítězil v závodě Vokolo Príglu, kterého se účastnilo 1400 lidí.

Běžci závodí nebo trénují téměř celý rok bez přestávky. Foto: Archiv J. Homoláče.

Z cest kolem Brněnské přehrady zná běžec Jiří Homoláč skoro každý metr. Bydlí nedaleko, a kdyby to nebylo trochu jednotvárné, mohl by v jejím okolí trénovat každý den.

Tahle znalost se mu začátkem října vyplatila. Když se běžel prestižní závod Vokolo Príglu, kterého se letos zúčastnilo téměř 1 400 lidí, byl to právě student Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, kdo cílovou pásku protnul jako první. „Loni jsem skončil druhý, což jsem bral trochu jako ostudu, když jsem na přehradě vlastně doma. O to větší motivaci jsem měl letos,“ popsal závodník, který za sebou na trati dlouhé více než čtrnáct kilometrů nechal třeba i někdejšího mistra Evropy v triatlonu Filipa Ospalého. Ten skončil čtvrtý.

Homoláč běháním žije, což je znát třeba i z toho, že jeho školní mailová adresa obsahuje přezdívku jirkarunner. Specializuje se však na kratší tratě, než je ta brněnská. „V terénu mám nejraději desetikilometrovou, na dráze běhám nejčastěji tři, pět a deset kilometrů,“ popisuje Homoláč. Ze všech tří dráhových distancí má přitom titul českého juniorského šampiona z roku 2009.

Dokázat něco takového, to chce hodně tréninkových hodin. Homoláč naběhal loni pět a půl tisíce kilometrů, letos se přiblíží šesti tisícům. V posledních týdnech je na závodech téměř každý víkend. „Nemáme to jako jiní sportovci, že bychom měli dva měsíce v roce přestávku a skoro nic nedělali. Závodíme nebo trénujeme téměř celý rok,“ přibližuje poměry ve svém sportu student sportovního managementu.

Ačkoliv si někteří běžci dávají hodně pozor na svůj jídelníček, Homoláč do této kategorie nepatří. S dietou by u něj trenér asi nepochodil. „Vydávám spoustu energie a tu musím doplňovat,“ vysvětluje s úsměvem a rovnou vyvrací další vžitou představu.

Že někdo rychle běhá, prý ještě vůbec neznamená, že má na fakultě sportovních studií ve všech předmětech vyhráno. I Homoláč zažil předměty, ve kterých se hodně natrápil, než je zdolal. „Vůbec nezvládám gymnastiku a velké problémy jsem měl i v plavání. Teď už sice plavu celkem slušně, ale s tím, že mám slabší horní část těla, asi už nic neudělám,“ uvažuje.

Hlavní novinky