Přejít na hlavní obsah

Dvě tváře olympiády: Smutek z výsledku, ale vzpomínky na dlouhé roky

Zápasnice a studentka Fakulty sportovních studií MU Adéla Hanzlíčková na své vystoupení v Riu pyšná není, zážitků si ale přivezla spoustu.

Adéla u sochy Ježíše v Rio de Janeiro spolu s dalšími členy české výpravy.

Účast na olympiádě člověku umí pěkně zamotat hlavu. V dobrém i špatném. Na vlastní kůži to pocítila studentka Fakulty sportovních studií MU Adéla Hanzlíčková, která se teď v Riu stala první českou zápasnicí, která kdy na hrách startovala. Zážitky z nich má různé. Na jednu stranu ví, že atmosféru her si bude pamatovat ještě léta. Na druhou je na sebe trochu naštvaná za sportovní výsledky.

Hanzlíčková absolvovala na olympiádě nakonec jediný zápas. Duel se švédskou reprezentantkou skončil ještě před časovým limitem, a pro Česku tak skončil celý závodnický program. „Doteď z toho mám špatný pocit,“ popisovala Hanzlíčková ještě asi týden po příjezdu domů. Výsledek si vysvětlovala vlastní překoncentrovaností i ne úplně ideálním průběhem přípravy.

„Že na olympiádu opravdu pojedu, jsem se dozvěděla přesně měsíc před odletem. Do poslední chvíle jsem se cítila dobře, i vážení jsem zvládla, ale když jsem nastupovala na žíněnku, už jsem o sobě měla pochybnosti.“

Když však Hanzlíčková přestala myslet na vlastní souboj, mluvila o brazilských olympijských hrách jen v dobrém. „Byla jsem nadšená. Před začátkem se povídalo kde co, že nejsou dostavěné areály nebo že pořadatelé nebudou umět anglicky, nic z toho se ale nestalo. Byla jsem překvapená, všechno šlapalo,“ líčila Hanzlíčková, která dorazila v polovině programu, takže nevylučuje, že některé nedokonalosti organizátoři ladili v prvních dnech sportovního svátku.

Socha Krista a Copacabana
Až bude na svoji první olympiádu vzpomínat, vybaví se studentce fakulty sportovních studií výlet k soše Krista nebo slavná pláž Copacabana. Měla štěstí i na to, že zahlédla sportovní ikonu současnosti, sprintera Usaina Bolta, jak baví kolemjdoucí z balkonu svého pokoje v olympijské vesnici. Na rozdíl od jiných to ale jako životní zážitek nebere.

„Zase tak to neprožívám. Když pořád sportuju a jsem mezi sportovci, jsem ráda, že si můžu povídat i o něčem jiném než o sportu a být s jinými lidmi. Na pokoji jsem bydlela s tenistkou Andreou Hlaváčkovou a s tou bylo fajn, že se uměla bavit i o jiných věcech.“

Většina sportovců z České výpravy se v Riu zúčastnila buď slavnostního zahájení olympiády, nebo jejího zakončení. Adély Hanzlíčkové se vzhledem k pozdějšímu datu jejího závodu týkalo to druhé, a má tak památku i v televizních archivech. „Mám ráda pozornost, když se můžu předvádět a lidi se na mě koukají, tak jsem při přenosu v jednu chvíli naběhla na kameru a prý jsem tam moc dobře vidět,“ smála se Hanzlíčková.

Hlavní novinky