Přejít na hlavní obsah

Startuje olympiáda v Riu. Sledujte zástupce Masarykovy univerzity

Držet palce můžete od pátku studentům a absolventům třeba v dráhové cyklistice, plavání nebo jachtingu.

Jachtař Viktor Teplý, student ekonomicko-správní fakulty, na olympiádě v Londýně v roce 2012.

Už v pátek začíná celosvětově nejsledovanější sportovní událost roku, olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru. Až se budete kochat monumentálním slavnostním zahájením, nebo si z programu vybírat, co všechno potřebujete vidět, myslete na to, že součástí nejen české výpravy jsou také studenti a absolventi Masarykovy univerzity. Držet palce jim můžete po následující dva týdny.

Že je taková olympiáda náročná na hlavu, líčila studentka fakulty sportovních studií Adéla Hanzlíčková už v době, kdy ještě účast na hrách neměla vůbec jistou.

„Všichni kolem mě to berou tak, že už jsem tam, a mě to strašně stresuje. Bude to těžké. Kvalitních zápasnic, co jsou daleko líp trénované, starší, technicky vyspělejší, je tam tolik, že šance není moc vysoká,“ svěřila reprezentantka v zápasu Hanzlíčková při nedávném rozhovoru pro Muni. Všechno nakonec zvládla a v Riu ji může sledovat nejen rodina a kamarádi. Bojovat o medaile v jejím sportu se začíná v neděli 14. srpna.

Ze současných studentů univerzity si jedinečnou olympijskou atmosféru bude vychutnávat také jachtař a posluchač ekonomicko-správní fakulty Viktor Teplý. Ten už bude mimochodem mít s čím srovnávat. Po Londýnu před čtyřmi lety se chystá už na svoje druhé hry.

Hned dvojité zastoupení bude mít univerzita v dráhové cyklistice. V nominaci České republiky je student trenérství Adam Ptáčník i čerstvý prvák na tomtéž oboru a téže fakultě Pavel Kelemen. Ani on už na olympiádě není nováčkem.

„Pamatuju si dobře, jak jsem se probudil v den sprintu a cítil jsem se jako před maturitou. A myslím si, že teď to bude podobné. Před závody jsem nervózní pořád, a když nejsem, tak je to zvláštní. Ale zase nesmím být nervózní moc, tak to snad nějak ukočíruju,“ zavzpomínal Kelemen před pár dny pro server idnes.cz.

Pro koho bude Rio premiérou, to je slovenský skokan do výšky Matúš Bubeník. Nominaci měl jistou už více než rok a v zimě navíc dodělal management sportu na fakultě sportovních studií, takže poslední týdny nežil ničím jiným než přípravou na olympiádu.

Za poslední čtyři roky se zlepšil o asi deset centimetrů, takže má zhruba stejnou výkonnost jako nejlepší Čech Jaroslav Bába, jenž má doma bronz z letní olympiády v roce 2004.

„Chci konečně na velké akci prodat to, co umím, protože doteď se mi to úplně nedařilo. Když skočím, na co mám, měl bych se dostat do finále,“ naznačil Bubeník svoje plány na největší akci kariéry. Fandit mu může kdokoliv zhruba od poloviny her, kdy atletický program začíná.

Hlavní novinky