Přejít na hlavní obsah

Sasínek zazářil na Zlaté tretře, letos chce v úspěších pokračovat

Atlet a student Fakulty sportovních studií MU Filip Sasínek se nominoval na halové mistrovství Evropy.

Filip Sasínek.

Na první pohled překvapení se zrodilo na lednovém halovém šampionátu v Praze, kam se sjeli vysokoškolští atleti z celé republiky. V běžeckém závodě na 800 metrů zaběhl student Fakulty sportovních studií MU Filip Sasínek čas 1:49,06, což znamenalo, že se jako první Čech nominoval na halové mistrovství Evropy v Bělehradu.

Že by se někdo na akademických závodech kvalifikoval na „velký“ šampionát, se často neděje. Jenže Sasínek není mezi akademickými sportovci jen tak někdo. Roli toho, kdo diváky překvapuje, už dobře zná. Nejvíc si ji užíval na květnovém ostravském mítinku Zlatá tretra, který je největší takovou akcí pořádanou v Česku. V mezinárodní konkurenci dalších 14 lidí všechny předběhl a mohl si užít potlesk a oslavné kolečko stadionem.

Kromě toho získal hodonínský atlet ještě osmé místo na letním otevřeném mistrovství Evropy v Amsterdamu, takže když byl na konci sezony vyhlášen Objevem roku atletického svazu, byla to logická volba.

„Je pravda, že od té doby jsou očekávání, která vůči mně lidi mají, daleko větší. S trenérem nebo v klubu se to snažíme mírnit, ale přiznávám, že moje očekávání od sebe sama nejsou o nic menší, tak se na sobě snažím pracovat, jak to jen jde,“ přiznává student oboru trenérství.

Halové mistrovství republiky akademiků měl spíš jen na rozběhání, jinak dává všechnu energii do přípravy na březnové halové mistrovství Evropy, které se bude konat v Bělehradě. Závodit na něm bude také na trati 1 500 metrů, na niž už se také stihl kvalifikovat. Za posledních pár týdnů zvládl i další věci, třeba soustředění v Tatrách a Jihoafrické republice. Všechno s cílem, aby mohl v nadcházející sezoně potvrzovat, že loňské výsledky nebyly náhoda.„V obou případech jsme se pohybovali ve výšce kolem 1 400 metrů nad mořem. Pro přípravu je to super, pomáhá to lepšímu okysličení krve,“ vysvětluje Sasínek, k čemu jsou takové výjezdy dobré.

Není to ale všechno. „V Tatrách jsme začínali, tam jsme hlavně nabíhali kilometry. V Africe už jsme se zaměřovali víc na kvalitu. Takové přesuny pomáhají i psychicky. Když člověk běhá jenom doma na jednom místě, je to ubíjející,“ podotýká 21letý sportovec.fakulty sportovních studií vyroste nová hala, takže už nebudou jihomoravští závodníci cestovat za přípravou všude možně.

Sasínek versus nejlepší Čech
Trénovat v ní snad jednou bude na obě svoje tratě, 800 i 1 500 metrů, Sasínek je totiž na závodech kombinuje. Není to nic neobvyklého, podobně to praktikuje také aktuálně nejlepší Čech na obou distancích Jakub Holuša.

Se vztahem ke každé ze vzdáleností to má hodonínský atlet jinak. „Osmistovka mě víc baví, ale patnáctistovka mi víc jde. V mládí jsem zkoušel i kratší nebo delší běhy, třeba tři tisíce metrů překážek, ale ukázalo se, že ty dvě, které dělám dnes, jsou pro mě nejlepší,“ vysvětluje.

Proměnou prý prošel jeho vztah k otevřeným a uzavřeným oválům. Zatímco dřív mu víc seděly podmínky pod střechou v hale, dnes se to začíná otáčet ve prospěch otevřených stadionů. I za to může úspěch na slavném ostravském mítinku.

Sasínek tam předběhl také zmiňovaného Jakuba Holušu. Uznává, že mít takového soupeře je pro něj skvělá motivace. „S Kubou jsme kamarádi, ale je o kousek starší, takže se připravuju s jinými atlety. Jsem rád, že tu je, protože tlak zatím padá víc na něj a já se můžu ještě trochu schovat a pracovat na sobě. Ale cílem samozřejmě je ho překonat,“ podotýká s úsměvem sportovec spadající pod program ministerstva vnitra.

Jak na tom Sasínek s plněním tohoto cíle je, se ukáže už v březnu v Bělehradu, kde by se na obou tratích chtěl dostat do finále.

Hlavní novinky