Přejít na hlavní obsah

Špatné známky nechcete už jen kvůli skvělým učitelům

Hned na tři zahraniční studijní pobyty stihla během bakalářského studia vyjet Zuzana Bedřichová.

Zuzana se z Kanady vrací těsně před Vánocemi a ze semestru tam je nadšená.

Během svého bakalářského studia stihla Zuzana Bedřichová z Ekonomicko-správní fakulty MU hned tři studijní pobyty přes program Erasmus.

Na první dva zamířila automaticky do Německa a Rakouska, protože jejím prvním cizím jazykem je němčina. Když ale zjistila, že na Erasmus je možné jet i do Kanady, řekla si: Proč nevylepšit i angličtinu?

Že má možnost vyjet na Erasmus na University of Saskatchewan, zjistila těsně před uzávěrkou přihlášek. „Moc času na přípravu už nebylo, ale udělala jsem pro to maximum – tři dny jsem seděla a šperkovala motivační dopis a životopis a snažila se prodat to, co jsem už dokázala. A taky jsem přiznala, že mojí hlavní motivací je naučit se pořádně anglicky. Asi po dvou měsících mi napsali, že mě vybrali. Ani jsem tomu nemohla uvěřit.“

Škola? Náročnější než u nás

Že to ale ve škole nebude jednoduché, zjistila hned v prvním týdnu semestru. „Získat 20 kreditů je rozhodně těžší než na Muni. Univerzita nevypisuje žádné speciální předměty pro Erasmáky, protože úředním jazykem Kanady je angličtina.“

Mezinárodní studenti tak chodí na stejné předměty s místními studenty a pro všechny platí stejná pravidla, včetně stejného času na zkoušku. „Zapsala jsem si pět předmětů a v každém jsou průběžné testy, vnitrosemestrální test a závěrečná zkouška, přičemž zkouškové trvá asi tři týdny a každý student má na zkoušku jen jeden pokus,“ přibližuje Zuzana.

Spolužáci se znají navzájem, protože předměty se učí i třikrát týdně. „Díky tomu je výuka méně anonymní a vztahy mezi studenty a učiteli jsou velmi osobní. Chtějí skutečně vědět, v čem máme problémy. Vůbec jim nevadí, když se jich na to stejné ptáte pětkrát.“

Díky tomu všemu má Zuzana mnohem větší motivaci chodit na přednášky. A taky si nedovolí nenaučit se na test nebo odevzdat nekvalitní esej. „Své učitele prostě nechcete zklamat,“ vysvětluje studentka podnikové ekonomiky a managementu.

Jedna z věcí, kterou si Zuzana velmi pochvaluje, je místní kampus. „Studenti tady žijí hlavně školou a univerzitním životem. Jen stěží kampus opustí – je tam totiž všechno: univerzitní klub a studentské spolky, jídelna nebo sportovní centrum. Navíc když je venku minus třicet, nemusí ani vycházet ven: z kolejí se dostanou do učeben přes podzemní tunely,“ popisuje studentka.

Zuzana se z Kanady vrací těsně před Vánocemi a ze semestru tam je nadšená. „Škola mi toho hodně dává a v angličtině dělám pokroky každým dnem.“ Díky individuálnímu studijnímu plánu a ochotě učitelů na domovské ekonomicko-správní fakultě navíc prodlužuje celkovou dobu studia jen o rok, i když strávila v zahraničí celkem tři semestry.

Hlavní novinky