Přejít na hlavní obsah

Díky studentkám má Brno první veřejnou lednici

Veřejná skříň s oblečením a lednice s jídlem zdarma stojící na Římském náměstí slouží potřebným a všem, kteří chtějí pomáhat.

Iniciátorky projektu veřejné lednice (zleva) Kristina Stromková, Tereza Navrátilová a Hana Řádová.

Sociální projekt Share Point pro Brno vstoupil do života. Veřejná skříň s oblečením a lednice s jídlem zdarma stojící na Římském náměstí slouží už několik týdnů potřebným a všem, kteří chtějí pomáhat. Za nápadem veřejné ledničky, kam může kdokoliv jídlo dát a kdokoliv si ho zase může vzít, stojí studentky Masarykovy univerzity.

Když přicházíme k veřejné lednici na Římském náměstí, stojí opodál bezdomovec a zdraví iniciátorky projektu Hanu Řádovou, Kristinu Stromkovou a Terezu Navrátilovou, které ráno přišly doplnit ledničku prvními potravinami dne. „Před chvílí jsem ji celou umyl a vyhodil jídlo, které tu někdo vyházel na zem,“ říká pán a sklízí za to poděkování studentek, které si pochvalují, jak pozitivní atmosféra kolem Share Pointu vznikla.

Hlavní motivace pro založení veřejné lednice byla snaha neplýtvat jídlem. „Asi před třemi lety jsem se dozvěděla o takzvaném dumpster divingu a začala jsem vylovovat potraviny z kontejnerů u jednoho obchodního domu v Brně. Od té doby je pro mě téma plýtvání potravinami důležité,“ vysvětluje Hanka, která tehdy začala vnímat existenci veřejných lednic v jiných městech, jako je Berlín, ale i Praha nebo České Budějovice, a překvapilo ji, že v tak akčním městě jako Brno taková lednička není.

Právě Hanka nakonec byla první iniciátorkou veřejné lednice. „Vlastně je to shoda náhod, že jsme se sešli v podstatě samí lidé z Masarykovy univerzity,“ směje se studentka psychologie.

„Osobně jsem nikdy moc veřejně angažovaná nebyla, až jsem se jednou dostala na akci jménem Paběrkování, na níž se sbírá křivá zelenina na poli. Tam jsem zjistila, že se v Brně někdo chystá založit veřejnou lednici,“ představuje svoji cestu k projektu studentka environmentalistiky a žurnalistiky Tereza. Obě doplňuje ještě Kristina, která studuje zoologii na přírodovědecké fakultě. „Ve volném čase se ráda angažuju v takovýchto věcech,“ svěřuje se.

Hledání místa

Zpočátku bylo těžké najít pro lednici umístění, v jiných městech často veřejné lednice bývají v kavárnách, v Brně skupina však narazila. Za lednici totiž nese zodpovědnost podnik, ve kterém se nachází, nastávají zde i legislativní problémy s hygienou a nikdo se do toho moc nehrnul.

„Abychom myšlenku rozšířili mezi více lidí, rozhodli jsme se svépomocně natočit propagační video. Ze starých krabic z obchodu jsme si vyrobili lednici jako kostým, ve kterém jsem chodila. Byla to vlastně ústřední postava toho videa,“ představuje Kristina.

Když pak video vypustili, mělo velké ohlasy a sdílelo se. „Ozval se nám potom David Oplatek z Brna-střed, jestli bychom se nechtěli pobavit o tom, kam ledničku umístit. Na setkání jsme poznali i lidi z People in Safety, kteří zase chtěli vytvořit veřejnou skříň. Ta je teď hned vedle lednice,“ přibližuje Tereza.

Na vlastní odpovědnost

Základním pravidlem lednice je, že by do ní lidé neměli vkládat potraviny, které jsou už zkažené nebo jakkoliv závadné. „Zároveň si ale lidé vše, co si tam vezmou, berou na vlastní zodpovědnost,“ upozorňuje Tereza.

Lednice podle organizátorek slaví úspěch. „Máme informace, že se obsah několikrát denně mění. Určitě se tam už za ty tři týdny protočilo několik desítek kilogramů jídla,“ říká Hanka. Lidé si zvykli do lednice nosit jídlo, které jim zbylo, a iniciátory několikrát samotné překvapilo, jak je lednice plná. „Často bylo třeba v pátek poznat, že lidé na víkend odjíždějí někam mimo Brno, a tak do lednice přinesli to, co jim zbylo, místo aby to vyhodili. To je přesně to, co jsme chtěly,“ doplňuje Tereza.

Skupina tří studentek teď spřádá další plány. Nehodlají skončit jen u jedné lednice. „Další bude v jednom brněnském podniku. Kde to bude, si zatím necháme pro sebe,“ směje se Kristina.

EDIT: Zdroj Události Brno: V Brně začala fungovat už druhá sdílená lednice. Lidé můžou přebytečné potraviny nosit do kavárny Black Box Cafe v sokolském areálu v Kounicově ulici.

Hlavní novinky