Přejít na hlavní obsah

Pěvecký sbor Muni začíná novou éru. Můžete být u toho

Pod novým sbormistrem Janem Ocetkem se otevírá velký nábor zpěváků a zpěvaček ze všech fakult.

Další etapu svojí historie otevírá v tomto akademickém roce Pěvecký sbor Masarykovy univerzity fungující na Pedagogické fakultě MU. Pod novým sbormistrem Janem Ocetkem, umělcem s mnoha zkušenostmi z Českého filharmonického sboru Brno se skládá tým, který by chtěl reprezentovat univerzitu uvnitř i navenek. Pokud chcete být jeho součástí, je ta pravá chvíle se přihlásit.

Výchozím bodem pro přihlášení do sboru je podle sbormistra především to, aby měli zájemci alespoň základní hudební předpoklady, tedy sluch, intonaci a cítili rytmus. Podmínky pro vstup do sboru nejsou zase tak náročné a hlásit se můžou studenti ze všech fakult univerzity.

„Ideální by bylo, aby už měli nějakou hlasovou průpravu a zkušenost se sólovým nebo sborovým zpěvem. Sborový zpěv je speciální disciplína, která nevyžaduje až tak individuální dokonalost, ale spíše smysl pro týmovou práci,“ podotkl Ocetek, který pozici sbormistra zaujal po Michalu Vajdovi, s nímž fakulta ukončila spolupráci z důvodu závažných formálních pochybení při spravování sborových záležitostí.

Stát se členem sboru z praktického hlediska znamená, že zpěváci a zpěvačky absolvují nejprve pohovor, a pokud jím úspěšně projdou, zapíšou si předmět s názvem Pěvecký sbor MU, který je jako každý jiný ohodnocený kredity. Aktuálně je výjimečně možné přihlašovat se do něj i v průběhu jarního semestru.

Zkoušky celého uskupení se konají každou středu od 18.30 na pedagogické fakultě v místnosti 36. Sbormistr by rád poskládal soubor o alespoň 40 členech. „Takové těleso už stačí na jakýkoliv samostatný koncert nebo koncert s doprovodem menšího nástrojového obsazení,“ podotkl Ocetek, který by chtěl vrátit soubor víc na Masarykovu univerzitu, tedy aby účinkoval hlavně na akcích školy.

„Sbor, jaký budujeme, má být hlavně o radosti ze zpěvu a o tom, že se všichni vzájemným působením zdokonalujeme. Na univerzitě navíc existuje víc těles, se kterými bychom mohli spojit své úsilí, například symfonický orchestr, se kterým bychom rádi navázali spolupráci,“ dodal vedoucí, jenž se nebrání ani sborovým soutěžím, protože jsou zdrojem inspirace a motivaci pro členy sboru.

Ocetek ví, o čem mluví, se vším zmíněným má řadu zkušeností - vystudoval hudební výchovu na pedagogické fakultě, hudební vědu na filozofické fakultě i Janáčkovu akademii múzických umění, kde nyní působí jako pedagog oboru sbormistrovství. V Českém filharmonickém sboru Brno působil 25 let jako zpěvák a patnáct let jako druhý sbormistr. S Masarykovou univerzitu začal spolupracovat se začátkem tohoto semestru a kromě toho je i uměleckým ředitelem celostátní přehlídky gymnaziálních sborů Gymnasia Cantant.

Hlavní novinky