Přejít na hlavní obsah

Víkendový tip: Festival Re:publika pomalu končí

Posledních pár dní je otevřené brněnské výstaviště a v něm expozice ke 100. výročí Československa.

Před devadesáti lety se na brněnském výstavišti odehrála expozice k deseti letům od vzniku samostatného Československa. Na výstavu tehdy přijel i sám prezident Masaryk. Dnes už od vzniku republiky uplynulo let sto a pavilony brněnských veletrhů ukazují prostřednictvím festivalu Re:publika, že cesta Čechoslováků 20. a 21. stoletím byla více než bohatá.

Po rozsáhlé ploše výstaviště korzují hloučky lidí, rodiny s dětmi, studenti, senioři. Naplněnost výstaviště navzdory opulentnosti expozice není nijak velká, absenci davu lidí lze ale vnímat spíš pozitivně. Všechny pavilony si můžete projít v klidu a nestane se, že byste se někam kvůli návalu nedostali nebo museli stát ve frontě.

Vidět se toho na festivalu, na který je vstup zdarma, dá opravdu spousta. Expozice tělovýchovné jednoty Sokol, staré automobily, řemesla, moderní umění a spoustu dalšího. Jen v rychlosti projít pavilony zabere více než hodinu, procházet je i s tím, abyste nasáli všechno vědění uvedené k jednotlivým výstavám, by zabralo i několik dnů.

Osobně jsem byl na Re:publice už dvakrát hlavně, abych podruhé viděl pavilon s expozicí Avant Garde se současným českým uměním: prolézačkou ve tvaru Masaryka, zrcadlovým labyrintem, Krištofem Kinterou a mnohým dalším.

Součástí festivalu je ale i slavná Slovanská epopej od Alfonse Muchy (na ni jedinou se platí vstupné), na níž se díky její monumentálností dají strávit klidně dvě hodiny. Doporučuji navštívit i pavilon V s jeho rozsáhlou Re:lax zónou a výstavou československého sportu, kde si můžete vyzkoušet cokoliv od badmintonu přes šplhání na laně po kolovou.

Pokud chcete na festival zajít, nezbývá vám ale už příliš času. Oslavy staletí samostatného státu a festival Re:publika končí v neděli 17. června. Do té doby se toho ale ještě dá stihnout spousta. Na Festivalové stage vystoupí o víkendu například kapela Buty nebo Anna K.Michal Hrůza, naposledy se otevřou expozice, věž výstaviště rozzáří světelná show a zazní Má vlast zblízka a nahlas

Dojde také na realizaci projektu umělkyně Kateřiny Šedé, která na poslední festivalový víkend chystá největší československé rande. V rámci něj se v pavilonu G2 setkají stovky osamělých lidí a pokusí se překonat svoji samotu. Akce je pro předem registrované.

Hlavní novinky