Přejít na hlavní obsah

Za zvuků filozofické fakulty. Studenti nahráli, jak zní

Projekt s názvem Fonografie fakulty nabízí možnost zaposlouchat se do šumů a ruchů univerzitního života.

Netradiční dárek k promoci začnou možná brzy dostávat nejšikovnější absolventi Filozofické fakulty MU. A ti ostatní si ho budou moct minimálně stáhnout z internetu. Na fakultě totiž právě skončila pracovní fáze projektu s názvem Fonografie fakulty, ve kterém studenti jednoho předmětu zaznamenávali školní audio stopu.

Pro jedny může výsledná asi hodinová nahrávka (najdete ji na konci článku) sloužit jako nostalgická vzpomínka, pro druhé jako zkouška, co všechno jsou schopni díky svému vlastnímu sluchu rozeznat.

Nápad vytvořit zvukovou stopu zachycující duši fakulty vznikl díky existenci předmětu s názvem Metody studia audiokultur, který vede na ústavu hudební vědy Filip Johánek.

„Před začátkem podzimního semestru jsme spolu řešili, že hledá téma semestrální práce pro studenty, tak jsem navrhla, aby vytvořili zvukový portrét fakulty, protože bychom ho určitě využili,“ uvedla Jana Horáková, zdejší proděkanka pro ediční činnost a vztahy s veřejností. Z výsledku práce studentů a jejich vedoucího plánuje proděkanka udělat unikátní fakultní propagační předmět.

„Celá tahle oblast se zaměřuje hodně na vizuální stránku věci, řeší se design a všechno je založeno na vizuální a haptické zkušenosti. V tomto případě se snažíme vydat jinou cestou, skrze zvukový záznam chceme evokovat vzpomínky a emoce spojené s fakultou. Přijde nám to jako zajímavý způsob, jak si odvézt fakultu na památku kamkoliv,“ podotkla Horáková. Brzy by tak mohl vzniknout například speciální dárkový balíček, ve kterém bude flash disk s nahrávkou a série fotografií zdejších budov zpracovaných jako pohlednice.

Na zvukovém otisku fakulty pracovalo sedmnáct studentů právě pod vedením Filipa Johánka. Práce začaly tím, že si všichni společně sedli a snažili se vytipovat místa a s nimi související ruchy a zvukové atmosféry, které jsou pro školu nejvíc charakteristické.

Jestli se jim to povedlo, může každý posoudit při poslechu. Sám Johánek si myslí, že minimálně na několika místech pozná fakultní život každý. „Jsou tam například zvukové otisky našich kaváren, průchod turniketem v celouniverzitní počítačové studovně, noční hovory zahraničních studentů nebo menza,“ přiblížil Johánek, který tak spolu s kolegy zaznamenal v podstatě kompletní studentský život.

A také místa, kam se člověk jen tak běžně nedostane. Jednu noc nahrávali tvůrci i v podzemních garážích pod budovou na ulici Arna Nováka. Posluchač tak dostane do uší zcela jiný zvuk. Jeho součástí jsou třeba i noční návraty opilců z pohostinských zařízení.

Zachycování zvuků míst, lidí nebo událostí je celou svébytnou disciplínou, které se Filip Johánek věnuje v rámci uměleckého kolektivu Skupina. Sám říká, že projekt pro Filozofickou fakultu MU patřil spíš k těm tradičnějším. Jinak se s kolegy zabývá například tvorbou zvukových instalací, které se později prezentují v galeriích a jiných výstavních prostorech.

Přehrajte si záznam Fonografie fakult

Hlavní novinky