Přejít na hlavní obsah

Jak sehnat bydlení v Brně na poslední chvíli

Nemáte kolej ani privát? Tady je pár tipů, jak bydlení ještě do začátku semestru najít.

Větší flexibilitu ve všech ohledech poskytuje bydlení na privátu, jasnou nevýhodou je však cena a složitější proces shánění bytu či pokoje.

Zdaleka ne jen studenti nastupující do prvního ročníku studia na Masarykově univerzitě musí s blížícím se začátkem akademického roku řešit otázku bydlení. Pro každého, kdo nebydlí někde za rohem, je ubytování ve městě klíčové. Protože se může v současné situaci zdát, že je proces hledání střechy nad hlavou roven dlouhotrvající noční můře, přinášíme vám několik tipů, jak postupovat, a ještě do začátku semestru bydlet.

Koleje jsou plné, ale vyplatí se to sledovat

Hledání bydlení nebyla nikdy procházka růžovým sadem, současná situace se stále rostoucími cenami bytů v Česku však k běžným starostem přidává i rostoucí ceny nájmů. Nejlevnější možností tak stále zůstávají univerzitní koleje, jejich kapacita je však omezená a šance získat ještě nyní místo je malá.

„Všech našich 3825 lůžek je obsazeno, několik míst se ale pravděpodobně ještě uvolní, protože si někteří studenti stihnou sehnat privát a svou rezervaci do konce srpna zruší,“ vysvětluje manažerka provozu ubytovacích služeb MU Jana Hradilová.

Vyplatí se tedy ještě pořád pozorně sledovat web Správy kolejí a menz a případné uvolněné lůžko si hned ulovit. Po prázdninách budou koleje zase o kousek modernější, všechny už jsou třeba pokryty wi-fi signálem. V příštím roce se pak chystá kompletní rekonstrukce bloku A2 na kolejích Vinařská.

Cena se pohybuje od dvou do pěti tisíc korun za měsíc v závislosti na počtu lůžek a vybavenosti koleje. Pokud si budete místo na koleji chtít zajistit příště, neprošvihněte datum registrací. Obvykle se totiž celá kapacita Masarykovy univerzity zaplní do dvou minut.

Kde hledat volný privát

Větší flexibilitu ve všech ohledech poskytuje bydlení na privátu, jasnou nevýhodou je však cena a složitější proces shánění bytu či pokoje. Cena začíná na třech tisících za lůžko ve sdíleném pokoji, v centru města se ale může vyšplhat i mnohem výše. Nabídky pronájmů přímo pro studenty najdete na portálu bydleni.muni.cz, občas se zajímavé nabídky objevují i na vývěsce v Informačním systému MU.

Při hledání bydlení se vyplatí vyhnout realitním kancelářím, zvlášť pokud se nemůžete dovolit zaplatit navíc provizi za zprostředkování. Naštěstí existují webové stránky, které nabídky a poptávky po bydlení shromažďují a umožňují jednoduché vyhledávání a sjednávání prohlídek. K takovým portálům patří třeba bezrealitky.cz nebo UlovDomov.cz.

Sociální sítě jsou rovněž dobrým zdrojem nabídek. Pokud hledáte bydlení nebo víte, že ho v dohledné době hledat budete, vyplatí se přidat do některé ze skupin, které existují na Facebooku a v nichž se objevují nové nabídky každých několik minut. Takovými skupinami jsou třeba Bydlení BRNO, Bydlení v Brně, Spolubydlení Brno či Studentské bydlení.

Jak vybírat

Kritérií pro výběr bydlení je spousta, a kromě ceny se vyplatí dát si pozor na celkový počet nájemníků v bytě, pokrytí internetem, hlučnost a prašnost v okolí, vybavenost pokoje, jeho průchodnost či výši záloh za energie a vodu. Lokalita a dopravní dostupnost hlavně do školy je samozřejmostí.

Jedním z hlavních faktorů, které rozhodují o příjemnosti bydlení, jsou spolubydlící. Není proto náhoda, že studenti z kolejí často po prvním roce odcházejí bydlet ke svým kamarádům či spolužákům na privát nebo si spolubydlení s nimi domluví hned od počátku studia.

Tápete-li v nabídkách, nebo jste zatím nenarazili na byt s příjemnými spolubydlícími, rozhoďte sítě. Je pravděpodobné, že mezi vašimi přáteli nebo aspoň přáteli vašich přátel se najde někdo, komu se zrovna uvolnilo místo v pokoji a k vyřešení svízelné situace můžete ještě navíc získat skvělé spolubydlící jako bonus.

Ubytovací stipendium

Ať už se rozhodnete bydlet na koleji nebo v privátu a ať už budete za nájem platit jakoukoliv částku, tak pokud nemáte trvalé bydliště v Brně, Masarykova univerzita vám dvakrát ročně přispěje zhruba třemi tisíci korunami. To je totiž výše ubytovacího stipendia, které se přiděluje vždy v druhé půlce semestru. Nesmíte si o něj ale zapomenout v ISu požádat.

Hlavní novinky