Přejít na hlavní obsah

Jak vyřídit šalinkartu? Kupte si ji online a ušetřete s navazující

Vyplatí se vám to při cestování po Brně? A jak si ušetřit starosti s potvrzováním studentského statusu?

Bez městské hromadné dopravy se v Brně funguje dost obtížně, hlavně na začátku studia ale může být velkou výzvou zorientovat se ve fungování systému a co nejlépe ho využít. Tady je několik praktických informací o tom, jak vyřídit šalinkartu (tak v Brně říkáme předplatní jízdence), kolik vás to bude stát a kam všude se pak dostanete.

Na začátek je potřeba si promyslet, jak často a kam budete potřebovat jezdit a v jakém časovém období. Většina studentů potřebuje jezdit tramvají (šalinou), trolejbusy nebo autobusy denně a pořízení šalinkarty, tedy předplatní jízdenky pro Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje je pro ně jasná volba.

Na měsíc, nebo na rok?

Prakticky celé Brno se nachází na území zón 100 a 101, i při dojíždění z okraje města tak postačí základní varianta šalinkarty platná právě pro tyto dvě zóny. Zbývá se rozhodnout, jestli si koupíte její měsíční (275 Kč), čtvrtletní (685 Kč) nebo roční (2375 Kč) variantu. Všechny tyto studentské ceny jsou poloviční oproti běžnému dospělému tarifu.

Pokud potřebujete jezdit MHD po většinu roku, je roční šalinkarta tou nejvýhodnější. Od loňska máte ale možnost dosáhnout výhodné ceny i jinak. Novou možností je navazující měsíční jízdenka (dostupná pouze elektronicky).

V praxi funguje tak, že za první měsíční zaplatíte klasickou cenu 275 Kč, ale každý další vás bude stát o něco méně, pokud bude jeho platnost přímo navazovat na tu předešlou, až do chvíle dosažení minimální možné ceny (200 Kč). Nesmíte ale ani jediný den vynechat, jinak se cena opět vrátí na základní hladinu.

Online na bankovní kartu

Pro vyřízení šalinkarty v současnosti existují dvě možnosti. Tou jednodušší a pohodlnější (a jedinou, kde můžete využít navazující jízdenky) je vyřízení online na webu www.brnoID.cz. Na tomto webu je potřeba založit si účet a vložit do systému údaje bankovní karty, která bude sloužit jako nosič elektronické jízdenky. Při prvotní registraci je ještě potřeba osobně zajít na nějakou prodejnu dopravního podniku (DPMB) a nechat si potvrdit správnost zadaných osobních údajů, pak už ale vše funguje zcela online.

Jakmile potvrdíte propojení systému s vašimi údaji v Informačním systému Masarykovy univerzity, dokáže už si sám zjistit, jestli jste aktivními studenty Masarykovy univerzity. Nikdy více už tak nebudete muset nikam na DPMB nosit ISIC, a můžete se tak vyhnout kupování přelepky prodlužující platnost karty (dopravní podnik si váš statut studenta bude prostě ověřovat přes IS), pokud ji kvůli jiným slevám nepotřebujete nebo nechcete.

Papírově za 30 korun

Druhou možností zůstává vyřízení klasické papírové šalinkarty, které probíhá výhradně na prodejnách Dopravního podniku města Brna či u pokladen Českých drah. Je potřeba vyplnit žádanku, přinést platný ISIC (pokud nemáte čerstvě vydaný, tak s přelepkou) a průkazovou fotografii a zaplatit poplatek za vyřízení 30 korun. Vydaná průkazka pak platí do 30. září příštího roku.

Při nakupování kuponů na další období (měsíční, čtvrtletní nebo roční) se musíte vždy znovu prokázat platným ISICem. Dejte pozor, trochu zrádné to může být období na přelomu léta a podzimu. Pokud máte ISIC platný jen do konce daného roku, například od prosince 2018, dopravní podnik vám ho uzná jen do 15.8., pak už vyžaduje ISIC s platností na další akademický rok. A pozor opravdu potřebujete ISIC, nestačí mít potvrzení o studiu.

Kde všude platí

S šalinkartou pak můžete v rámci její platnosti cestovat úplně všude a všemi dopravními prostředky, zapojenými do integrovaného systému. Při cestách mimo vaše předplacené zóny vám pak stačí ke kupónu dokoupit příslušnou jednorázovou jízdenku, její cenu zjistíte třeba z ceníku IDS JMK. Slevu díky platné šalinkartě získáte navíc třeba i při cestě lodí po Brněnské přehradě.

Pokud budete jezdit i mimo brněnskou MHD, můžete na takové cesty využít vládní slevy pětasedmdesát procent ze základní ceny. K prokázání nároku na slevu stačí buď platný ISIC, nebo klasický oranžový žákovský průkaz.

Hlavní novinky