Přejít na hlavní obsah

Studenti pomáhají chystat soutěžní show o dezinformacích. Uvede ji ČT

Vysokoškoláci se svým učitelem z Fakulty sociálních studií MU budou dělat řešerše pro nový zábavný pořad.

Novinky podzimního programu představila minulý týden Česká televize. Bude mezi nimi i pořad, na kterém se podílí lidé z katedry politologie na Masarykově univerzitě. Jmenuje se To se ví a bude zábavnou formou upozorňovat na dezinformace, které se masově šíří mezi lidmi. Vysílat se má vždy v neděli po publicistickém pořadu 168 hodin, začíná se 15. září a v plánu je zatím 12 dílů.

Pořad bude mít formu soutěže dvou týmů, které budou odpovídat na otázky vztahující se k aktuálním mediálním kauzám a dezinformacím. Moderátorem bude Tomáš Měcháček a stálými kapitány týmů Aleš Háma a Halina Pawlowská, kteří si do každého dílu zvou svého hosta. Dvojice v soutěžních kolech komentují zprávy, fotografie, videa, online média i tisk či titulky bulvárních i běžných médií a snaží se odhalit, které zprávy jsou falešné a které pravdivé.

Cílem je ukázat, že v dnešním světě online zpravodajství je komplikované odlišit skutečnost od lži, pravdivou zprávu od té falešné, ale především, že je možné brát situaci s nadhledem a pobavit se.

„Pořad by měl v první řadě bavit, myslíme ale i na to, aby divákům rozšířil obzory, co se týká mediální gramotnosti,“ podotkla Lucie Kapounová, kreativní producentka České televize. „Odlehčenou formou se chceme pokusit rozkrýt pozadí notoricky šířených mýtů, dezinformací a hoaxů, se kterými se potkáváme téměř všude. Ať už jde o politiku, lifestyle, bulvár, sociální sítě a podobně. Navazujeme tak na dlouhodobou snahu České televize vznik a šíření falešných zpráv rozkrývat a diváky před jejich dopadem varovat,“ dodala.

Protože má pořad reagovat na aktuální kauzy, potřebují jeho tvůrci tým rešeršistů, kteří budou schopni v krátkém čase vyhledávat náměty. Těmi budou studenti Masarykovy univerzity pod vedením politologa Miloše Gregora, který se tématu dlouhodobě věnuje, a proto ho televize oslovila. „Nabídku jsme přijali, protože se nám líbí, že se snaží oslovit skupinu, na kterou se doteď moc necílí. Spousta projektů se orientuje na mladé lidi a pak jsou nějaké pro nejstarší generaci. Zůstávají tady ale ti, kteří se o téma primárně sami nezajímají a na žádné besedy nechodí. Pro ně je takový pořad přístupná forma informování,“ podotkl Gregor.

Rešeršisté jsou z velké části napojení na projekt únikové hry Fakescape. Jednou ze skupiny je i studentka politologie a žurnalistiky Tereza Kráčmarová. „Příprava jednoho dílu pořadu nám zabere asi týden. Jsme rozdělení na dvě tříčlenné skupiny, přičemž jedna skupina chystá vždycky dva díly. V týmu je vždy i jeden vizuální rešeršista, který se specializuje na ověřování obrázků,“ vysvětlila.

Spolu s kolegy sleduje různá masová média, dezinformační weby, ale i sociální sítě. „Naším úkolem je vytipovat témata, která by se mohla zpracovat, a ta posíláme našemu učiteli, Miloši Gregorovi. On vyhodnotí ta nejzajímavější, televize k tomu dá zpětnou vazbu a my pak pracujeme na dohledání informací k těm, která se nakonec do pořadu vyberou,“ popsala Kráčmarová.

Její studentský už se točí skoro jen kolem dezinformací. Se zapojením do týmu To se ví prý Kráčmarová ale neváhala ani chvilku. „Přijde mi to hrozně zajímavé. Navíc k politologii studuju i žurnalistiku, takže tohle je skvělé spojení. I doma z toho měli radost.“

Hlavní novinky