Přejít na hlavní obsah

Pojďte na vysokou už na střední škole

Ptáte se, co je na univerzitě tak jiné a jestli vás to tam bude bavit?

Už jako středoškolačka chodila do laboratoří MUNI Karina Zadorozhny, které se ještě před nástupem na vysokou školu stala vítězkou 29. ročníku soutěže o nejlepšího mladého evropského vědce European Union Contest for Young Scientists – EUCYS.

Představu můžete získat díky různým kurzům, seminářům a soutěžím, které pro středoškoláky organizují studenti a učitelé na Masarykově univerzitě. Možnost osahat si prostředí a obor nabízejí především přírodní vědy, informatika a ekonomie. Na webu prostredoskolaky.muni.cz najdete pestrou nabídku jednodenních i celoročních aktivit od matematických přes biologické až po chemické. Úspěšná účast v některých z nich vám navíc umožní dostat se na vysněný obor bez přijímaček.

Korespondenční semináře

Pokud máte rádi matematiku a informatiku, můžete zkusit korespondenční semináře. Informatický probíhá od září do dubna a zaujme jak začátečníky, tak zkušenější programátory. Pro matematiky funguje celoročně takzvaný BrKoS – tedy Brněnský korespondenční seminář, který kromě řešení úloh doma nabízí i různá soustředění. Podobně fungují semináře chemické či biologické.

Vysokoškolákem na vlastní kůži

Na MUNI se ale konají i akce, při nichž se můžeš podívat, jak to vypadá přímo na vysoké škole. Například v únoru se můžete vydat na fakultu informatiky na akci Poznej FI, poslechnout si přednášky, zapojit se do workshopů a popovídat si s učiteli a studenty. Díky astronomickému kroužku zase zájemci zavítají na observatoř Masarykovy univerzity.

Ekonomicko-správní fakulta dokonce vytvořila program s názvem Touch Econ, umožňující studovat vybrané předměty přímo během semestru na vysoké škole. Pokud úspěšně složíte alespoň dvě zkoušky, dostanete se na fakultu bez přijímaček a navíc se dvěma hotovými předměty.

Samozřejmostí jsou ale dny otevřených dveří, které se konají hlavně v lednu a únoru na všech devíti fakultách MUNI.

Staňte se vědcem

Pokud vás víc láká vyzkoušet si práci vědce a díky tomu lépe poznat prostředí vysoké školy, určitě si nenechte ujít SOČku – tedy soutěž Středoškolské odborné činnosti. Díky práci na odborném tématu, které si vyberete z nabídky Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, jež soutěž organizuje, strávíte několik měsíců přípravou, konzultacemi, psaním a třeba i prací v laboratoři. Témata jsou pestrá a zahrnují třeba i otázky z medicíny, etnologie, výživy nebo žurnalistiky či bezpečnostních studií.

„Pro budoucí studenty je SOČ určitě výborná možnost, jak poznat prostředí univerzity a vyzkoušet si, jaké to je třeba pracovat v laboratoři, protože díky tomu potom můžou snadněji zjistit, který obor by je bavil, a vybrat si tak lépe zaměření svého budoucího studia,“ radí Andrea Dobrovolná, která svou SOČ řeší na lékařské fakultě u anatoma Marka Joukala.

Alternativou můžou být třeba T-Exkurze, díky nimž se zájemci dostanou přímo do vybraných laboratoří na univerzitě a vyzkouší si v praxi to, k čemu se na střední nedostanou. Stačí si zvolit téma, nastudovat si odborné materiály a pak složit úspěšně test. Termíny exkurzí se vypisují dvakrát do roka.

Mladí biologové a chemici si můžou práci v laboratoři vyzkoušet v rámci Bioskopu, což je vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity, které sídlí v bohunickém kampusu. Kromě jednorázových kurzů pro školy pořádá i řadu pravidelných kroužků.

Přípravné kurzy

A pokud se bojíte, že nezvládnete přijímačky, prostudujte si na stránkách jednotlivých fakult možnosti, jak se co nejlépe připravit. Řada fakult nabízí i speciálně zaměřené přípravné kurzy. Jen pozor, většina kurzů je placená a odehrává se o sobotách.

Spoustu dalších akcí, kurzů a soutěží najdete na webu prostredoskolaky.muni.cz.

Hlavní novinky