„Musíme si uvědomit, že hospodaření s vodními zdroji je jednou z nejvýznamnějších celospolečenských potřeb a bezesporu tomu tak bude i do budoucna. Proto musíme vědět a umět předpovídat, co se bude s vodními zdroji a zásobami vody dostupnými pro člověka dít i v blízké budoucnosti,“ uvedl Tomáš Kuchovský, garant nového bakalářského i navazujícího magisterského studijního programu Management vodních zdrojů.
Aktuální požadavky z praxe přivedly přírodovědeckou fakultu k vytvoření programu, jehož náplň konzultovali garanti s potenciálními zaměstnavateli budoucích absolventů. Jeho návaznost na praxi se odráží ve větším důrazu na praktické předměty a na získávání specifických znalostí v tomto oboru již během studia.
„Na českém trhu práce chybějí odborníci specializovaní na problematiku hospodaření s vodními zdroji a pracovní pozice obsazují absolventi jiných oborů bez potřebných znalostí a praktických dovedností. Proto jsme předměty a jejich odbornou náplň sestavovali tak, aby byli naši absolventi připravení na zapojení do praxe hned po úspěšném ukončení studia,“ vysvětlil Kuchovský.
Studující získají v bakalářském stupni studia základní teoretické znalosti a praktické dovednosti v hospodaření s vodními zdroji. Jedná se o obor na pomezí geologických a geografických disciplín, doplněný o předměty zaměřené na získání potřebných specifických technických znalostí a dovedností.
„Absolventi potřebují ovládat především dovednosti spojené s potřebou disponovat kvalitními terénními daty a správně ovládat metody jejich vyhodnocení. K takovým znalostem patří jednak návrhy prací jako vzorkování či kvantifikace zásob podzemních vod, ale především vyhodnocení získaných dat. Jde například o vzorkování na povrchových tocích, vrtech, studnách, vyhodnocování čerpacích a vsakovacích zkoušek na vrtech, návrhy vrtů včetně jejich konstrukce, výpočty zásob podzemních vod a další,“ upřesnil Kuchovský.
Specifikem tohoto studijního programu je také rozšířená praktická výuka, což znamená především více cvičení na úkor teoretických přednášek a také praktická terénní cvičení realizovaná spolu s odborníky z praxe. „Úlohy řešené ve cvičeních nejsou teoretické, ale jedná se o skutečné problémy řešené v praxi. Aby studenti dokázali samostatně zpracovat typické úlohy řešené v hospodaření s vodními zdroji, jsou i témata bakalářských prací skutečnými úlohami, které budou naši absolventi po skončení studia řešit v budoucím zaměstnání.“
Absolventi mohou po úspěšném ukončení studia najít uplatnění ve firmách a státních institucích zaměřených na hydrogeologii a hospodaření s vodními zdroji.
Další možností absolventů je pokračovat ve studiu v navazujícím magisterském studijním programu Management vodních zdrojů a prohlubovat svoji odbornou specializaci.
„Významnou náplní předmětů navazujícího studijního programu je tedy počítačové modelování úloh ve vodním hospodářství, kde se studenti naučí pracovat s moderním softwarem. Ten využijí například pro určení udržitelných odběrů vod, hodnocení vlivu klimatické změny na vodní zdroje, návrhy ochranných pásem vodních zdrojů, ale i pro posouzení rizik souvisejících se znečištěním vod. Náplní studia je i získání znalostí o legislativě související s vodním hospodářstvím či práce s databázemi státní správy,“ doplnil Kuchovský.