Přejít na hlavní obsah

Na semestr k protinožcům

Na bakaláři vyjel student anglistiky Martin Ondryáš na semestr do Dánska a na magistrovi za oceán do Kanady. Když pak po návratu ze Saskatchewanu začal uvažovat nad svými dalšími plány, rozhodl se, že se zkusí vydat co nejdál to z Česka jde – na Nový Zéland.

I když byl Martin na Zélandu jenom pár měsíců, stihl procestovat spolu s dalšími zahraničními studenty Jižní ostrov a sám pak po konci semestru měsíc cestoval po Severním ostrově. Podíval se i do míst, kde se natáčely filmové trilogie Pán prstenů a Hobit.

Sám moc nevěřil tomu, že to vyjde, protože v celosvětovém programu ISEP, přes který se Martin hlásil, byla tehdy jen jedna univerzita ze Zélandu. „O místa na Novém Zélandu je velký zájem z celého světa a pravděpodobnost přijetí byla velmi malá. Měl jsem obrovské štěstí, že to vyšlo. Navíc díky tomu, že ISEP umožňuje studovat v cizině za stejné náklady jako doma, jsem vyšel finančně lépe než při Erasmu v Evropě,“ popisuje Martin.

Na Zéland odjel student předloni v červenci, tedy v době jejich zimy, a byl tam až do půlky prosince, kdy začínala hlavní letní sezóna. Studoval na Severním ostrově ve městě Palmerston North, kde leží jeden ze tří kampusů Massey University. Na místě si zapsal čtyři předměty a mezi jeho nejoblíbenější patřil New Zealand Environments, kde probírali nejrůznější témata od geologického formování ostrovů přes faunu a floru až po vliv člověka na přírodu.

Vůbec nejzajímavější předmět byl ale kurz o původních obyvatelích země – o Maorech. „V Kanadě jsem se snažil dozvědět co nejvíce o indiánech, takže jsem měl možnost porovnat odlišný přístup k původním obyvatelům v Kanadě a na Novém Zélandu. Z porovnání vycházejí lépe Novozélanďané, kteří se aktivně snaží o rovnost mezi kulturami, což lze vidět například na rovnoprávném postavení angličtiny a maorštiny,“ říká student.

Tematika původních obyvatel ho nakonec zaujala natolik, že se ve své diplomové práci na pedagogické fakultě, kde studuje učitelství angličtiny a dějepisu, bude zabývat problémy původních obyvatel obou zemí se zaměřením na vzdělávání.

I když byl Martin na Zélandu jenom pár měsíců, stihl procestovat spolu s dalšími zahraničními studenty Jižní ostrov a sám pak po konci semestru měsíc cestoval po Severním ostrově. Podíval se i do míst, kde se natáčely filmové trilogie Pán prstenů a Hobit (na fotce). „Příroda je tam úžasná, nedá se to ani popsat. Je to nádherná země, kde najdete hory, krásné pláže, fjordy i pověstné pastviny plné ovcí. Dokonce jsem tam i lyžoval na téměř třítisícové sopce Ruapehu – to byl nezapomenutelný zážitek.“

Další zastávka Norsko

Ze Zélandu se vrátil v prosinci a hned v lednu 2020 zamířil na semestr do Norska, kam si podával přihlášku zároveň se Zélandem. „Chtěl jsem ještě jednou vyjet do zahraničí a Zéland byl spíš jen vysněná možnost. Když ale vyšly obě univerzity, rozhodl jsem se využít obou příležitostí, i když kvůli tomu budu o semestr prodlužovat studium. Plánuju sice cestovat i po škole, ale šance žít pět měsíců v zahraničí se už asi jen tak nenabídne,“ vysvětluje Martin.

Nevyužít možnost během studia alespoň jednou vycestovat je podle něj velká škoda. „Člověku to rozšíří obzory, pozná kus světa a zjistí, jak se žije jinde. Po návratu se pak často naučíte oceňovat i zdánlivé samozřejmosti – ať už je to naše pečivo, fungující MHD, nebo jednoduchý a přehledný Informační systém MU,“ uzavírá.

Hlavní novinky