Přejít na hlavní obsah

Studenti knihovnictví z MU řídí knihovnu

Knihovna Jiřího Mahena otevřela v Brně na Poříčí zrekonstruovanou pobočku. Její provoz zajišťují studenti z Filozofické fakulty MU. 

Slavnostní otevření zrekonstruované pobočky knihovny Na Křižovatce.

Knihovna Na Křižovatce je experimentálním pracovištěm již od roku 2012, kdy katedra informačních studií a knihovnictví ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena přetvořila bývalou běžnou pobočku pro studentské praxe. V posledních letech už však prostor knihovny nevyhovoval potřebám provozu ani bezpečnosti. V roce 2017 byl proto projekt na rekonstrukce této pobočky přihlášen do prvního ročníku akce „Dáme na vás“ a následně podpořen dotací z participativního rozpočtu města Brna. 

Knihovna je otevřena veřejnosti a v podstatě funguje jako běžná pobočka. Její provoz ale zajišťují vysokoškoláci. „Čtenáři se tu proto mohou setkávat s různými experimenty, testovanými službami a novými technologiemi. Aktuálně například jednáme o umístění zařízení pro virtuální realitu přímo v prostoru knihovny,“ říká Tomáš Marek z katedry informačních studií a knihovnictví, který je za katedru zároveň i garantem pobočky. Mimo otvírací dobu pro veřejnost, která odráží možnosti studentů, bude prostor využíván pro různé kulturní akce, interně pro výuku nebo workshopy. 

Praxe v knihovně jsou dobrovolné a jsou nabízeny v rámci praktických předmětů katedry. Křižovatčí parta se tak neustále proměňuje, jedním ze současných knihovníků je student Jan Vokřál. „Tato cvičná knihovna nám určitě pomůže osahat si praxi, živý provoz, komunikaci s lidmi. Zároveň si zde můžeme vyzkoušet různé experimenty nad rámec základních služeb. Například s tříděním knížek, uspořádáním fondu nebo s programováním v rámci otevřeného knihovního systému Koha. Prostě vyzkoušet si věci, které by knihovnictví mohly posunout v budoucnu dál,“ vysvětluje student, který v knihovně pracuje první měsíc. 

Experimentální pobočka vznikla podle Marka díky otevřenosti a nadšení vedení Knihovny Jiřího Mahena. Křižovatka pomáhá vychovávat novou generaci informačních profesionálů a knihovníků, kteří se po studiích do různých poboček knihoven vrací a nastupují již jako zkušení profesionálové.

Hlavní novinky