Přejít na hlavní obsah

Cesta z přednášky přímo do Štrasburku

Daniela Dobra z Fakulty sociálních studií nasměrovala účast na studentské debatě až do Štrasburku. Evropskou unii podle svých slov „miluje“, ale nezdráhá se ji ani kritizovat.

Daniel Dobr v Evropském parlamentu ve Štrasburku

Co začalo nenápadnou zmínkou mezi řečí, vyústilo ve výlet do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Daniel Dobr, student Evropských studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, dostal jedinečnou příležitost seznámit se z bezprostřední blízkosti s prostředím, do něhož můžou v budoucnu směřovat jeho vlastní profesní kroky.

Když předseda Evropského výboru regionů Apostolos Tzitzikostas při dubnové debatě se studenty utrousil pozvánku k účasti na mezinárodním studentském dialogu, který jím vedený výbor organizoval přidružený k vyvrcholení Konference o budoucnosti Evropy, mohlo se zdát, že jde jen o formální slušnost řečnicky zdatného politika. Daniel Dobr byl jedním z těch, kteří na ni reagovali, protože jak o sobě sám říká, má-li možnost, angažuje se ve všech podobných debatách. Nakonec byl skutečně vybrán a pět dní před konáním samotné akce se sbalil, objednal letenky a našel si ve Francii ubytování.

Připravit si musel i vstup, kterým do dialogu na téma většího zapojení mládeže do evropských záležitostí přispěje. Jako jediný Čech, zástupce evropské vysokoškolské mládeže a symbolicky též jako reprezentant nadcházejícího českého předsednictví Radě Evropské unie. „Snažil jsem se apelovat na to, aby Evropská unie investovala více energie i financí do vtažení mladých lidí do evropských otázek. Proč například nezřídí zastřešující portál určený na vzdělávání mladých o Evropské unii, který by mohli vést zase mladí lidé. Ony za tímto účelem sice existují různé kanály na sociálních sítích a realizuje se množství kampaní, ale komunikace skrz ně není koordinovaná, spíš rozpačitá, a člověk, který se o to téma nezajímá, tak na ně vůbec nenarazí,“ říká k problematice, která je jemu samotnému blízká, Daniel Dobr.

Připouští, že míra informovanosti je sice v jednotlivých zemích různá, celkově však má dle něj komunikace evropských záležitostí značné rezervy. „Ten unijní aparát je strašně komplexní, takže se běžným lidem nemůžeme divit, že neví, jak funguje. Podle mě jde ale o institucionální chybu unie, která je neumí vzdělat. Na straně občanů pak může snadno docházet k frustraci jen proto, že něčemu nerozumí.“ Kritický názor studenta Masarykovy univerzity se setkal s pochopením jeho vrstevníků z řad studentských zástupců, méně už pak u mluvčí Evropského parlamentu, která byla diskusi rovněž přítomna. „Já mám pocit, že lidi, kteří v Evropské unii pracují už dlouho, si někdy výtky berou až příliš osobně,“ pousměje se Daniel Dobr.

Celkově však i navzdory menším či větším organizačním nedotaženostem, hodnotí výměnu názorů mezi studenty, politiky a dvousethlavým publikem na mezinárodním poli kladně. Zpátky do Česka si tak po dvou nabitých štrasburských dnech, do nichž se nakonec neplánovaně vešla i účast na samotném finále Konference o budoucnosti Evropy, kterou uzavřel francouzský prezident Emmanuel Macron, přivezl veskrze pozitivní dojmy. Sice můžu znít kriticky, ale já vždycky říkám, že Evropskou unii miluju,“ vyznává se snad v mírné nadsázce, ale uvěřitelně, Dobr. „Já jsem to tak uvedl i v tom dialogu, čímž jsem ostatní trošku zaskočil, když slyšeli slova láska a unie v jedné větě. Mě zase ohromilo vidět, jak unie funguje, a i když bývá často vidět i to, jak nefunguje, pořád v ní vidím obrovský smysl a ve Štrasburku jsem se utvrdil v tom, jak jsem hrdý, že jsem Evropan.“

Hlavní novinky