Přejít na hlavní obsah

Padesátka firem se představila studentům a čerstvým absolventům

Nastartovat svoji kariéru, prozkoumat situaci na trhu práce nebo navázat kontakt s firmami v oboru. To vše a mnohem více nabídl návštěvníkům veletrh pracovních příležitostí Jobchallenge.

Zahájení veletrhu pracovních příležitostí Jobchallenge 2022

Šestnáctý ročník veletrhu pracovních příležitostí Jobchallenge se uskutečnil ve čtvrtek 10. listopadu v Domě umění města Brna. Akce, kterou pořádají brněnské vysoké školy – Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně a Vysoké učení technické v Brně, si klade za cíl seznámit studentky a studenty s jejich možnými budoucími zaměstnavateli a ukázat jim, že udělat si kontakty už v době studia, v budoucnu ulehčí hledání práce.

„Vynechal jsem kvůli tomu přednášku, protože si myslím, že je to super příležitost podívat se na nějakou práci a třeba najít svého budoucího zaměstnavatele. Primárně tady hledám stánky s označením marketing a reklama, protože je to příbuzné oboru, který studuju. Ale nebráním se ani možnosti vyzkoušet něco nového,“ popisuje svůj důvod návštěvy veletrhu student žurnalistiky Martin Pospíšek.

Poohlédnout se po nějakém budoucím zaměstnání a zjistit, jestli má studovaný obor nějaké uplatnění přišla i studentka informačních studií a knihovnictví Lucie Trampotová. „Ze začátku jsem měla obavy, chodit ke stánkům a oslovovat pracovníky firem. Teď už s nimi ale hodně komunikuju a doptávám se na věci, které mě zajímají.“

Firmy na veletrhu nejvíce nabízely pracovní stáže nebo poloviční úvazky. Ty jsou totiž pro studenty časově nejvhodnější, mohou dohromady skloubit jak studium, tak i práci. „Máme takovou specialitu. Nechceme studenty odlákat od studia k práci, takže jim v zaměstnání dáváme dost prostoru. Například, když má student ve škole zkouškové období, tak si může ponížit úvazek až na nulu a v klidu se věnovat zkouškám. Pak ve chvíli, kdy má čas, například přes prázdniny, kdy si chce více přivydělat, tak si navýší úvazek až na sto procent,“ popisuje možnost uplatnění studentů Vladimír Rytíř ze společnosti Profinit EU.

Prezentovat firmu, pro kterou pracuje, a nabídnou tuto možnost vysokoškolákům, přijela do Brna i Petra Boháčová z Atmoscopu. „Studenti jsou u nás vítáni, nabízíme jim poloviční úvazky, i když těch nabídek není úplně tolik, kolik si představují. Jsme zde hlavně proto, aby se studenti dozvěděli něco o naší společnosti a až dostudují, tak si na nás vzpomněli a poslali životopis.“

Mezi vystavovateli nechyběla ani Masarykova univerzita, která zájemcům nabízela místa napříč celou univerzitou. Tedy nejen na všech deseti fakultách ale i na různých pracovištích, jako je například rektorát, archiv nebo Centrum zahraniční spolupráce MU.  

„Hodně se setkáváme s tím, že studenti, kteří na Masarykově univerzitě studují, jsou překvapeni, když se dozví, že by na univerzitě mohli pracovat. Nejsme univerzita zajišťující jenom studium, ale i zaměstnání,“ vysvětluje personální manažerka MU Hana Nesvadbová.

Kromě setkání se zástupci firem a společností, měli účastníci veletrhu možnost také zkonzultovat svůj životopis nebo motivační dopis s kariérními poradci. „Bylo to pro mě hodně užitečné a teď už se nebudu bát svůj životopis rozesílat. Dozvěděla jsem se například, že bych do CV neměla psát pracovní místa, která mi neposkytla zkušenosti k vykonávání práce, o kterou žádám,“ pochvaluje si poradenský HUB Simona Krausová.

Celý den také probíhaly na veletrhu workshopy organizované firmami a Kariérním centrem MU. To si pro předem registrované zájemce připravilo dvě přednášky. Ta první se věnovala sociální síti Linkedln. Kariérní konzultant Jaroslav Sýkora vysvětloval, že je tato síť zaměřená na hledání a nabízení práce a na prezentaci sebe či značky. Během jedné hodiny taky ukázal, že může sloužit jako skvělý odrazový můstek během přípravy podkladů při plánování kariéry.

Druhým workshopem provázel Matěj Sapík, se kterým si studenti protřídili informace z veletrhu a zamýšleli se nad otázkami ohledně možných pracovních příležitostí.  

Hlavní novinky