Přejít na hlavní obsah

Studentky z Uruguaye poprvé zažijí Vánoce v zimě

Slunce, třiatřicet stupňů, pláže plné lidí a místo štědrovečerní večeře velká rodinná barbecue venku na zahradě. Takové jsou Vánoce v Uruguayi. Pro dvě studentky z této země budou ale letošní svátky úplně jiné – poprvé je totiž díky studijnímu pobytu na severní polokouli zažijí v zimním období.

Agustina Molinari a Maria Fourmane studovaly v podzimním semestru na Farmaceutické fakultě MU.

Pro spolužačky Agustinu Molinari a Mariu Fourmane studující farmacii na největší uruguayské univerzitě v Montevideu byl letošní podzimní semestr poslední možností, jak ještě před dokončením magistra vyjet na zahraniční pobyt. Dlouhé měsíce však nemohly kvůli najít vhodnou univerzitu, nakonec však naštěstí narazily na Farmaceutickou fakultu MU.

„Na univerzitách v Americe hledaly vyhovující předměty v angličtině a taky jsme potřebovaly, aby semestr začínal a končil podobně jako náš. To bylo téměř nemožné. Takže jsme začaly hledat po celé Evropě, až jsme narazily na MU, kde nás zaujala i velká mezinárodní komunita, a hlavně cenově dostupné žití, což pro nás bylo klíčové. Na studijní pobyt bohužel nedostáváme žádné stipendium,“ přibližuje Agustina.

Ze zimy do zimy

V srpnu tak úspěšně dokončily zimní semestr v Uruguayi, užily si měsíc prázdnin a hned na začátku září odletěly do Česka, kde začínal podzimní semestr. Kvůli stěhování mezi severní a jižní polokoulí tak sice mají dvě zimy za sebou, ale ani jedné z nich to nevadí. Tím spíš, když letos mohou zažít Vánoce, jak je znají z typických vánočních filmů plných zimy, sněhu i vánočních trhů.

„V Uruguayi máme Vánoce uprostřed léta a během Štědrého dne se dokonce konají i velké party na pláži pro tisíce lidí. Až na velkou zimu a sníh jsou ale jinak naše Vánoce velmi podobné. Taky máme rozbalování dárků i štědrovečerní večeři – teda spíš venkovní grilovačku v kraťasích a šatech, kam přijde celá rodina včetně bratranců a sestřenic, takže nás bývá kolem třiceti lidí. A dokonce máme i stromeček. Ten je ale umělý, jehličnany u nás moc nerostou, a taky nemáme moc rádi kácení stromů,“ říká Maria.

Že budou letošní Vánoce v zimě jim ale vůbec nevadí a těší se, až poprvé v životě uvidí sníh. V jejich zemi totiž nikdy nesněží, teploty se tam pohybují kolem 10 stupňů. Chladným listopadovým počasím a teplotami kolem nuly tak byly docela zaskočené, a dokonce si musely koupit i teplejší oblečení, které doma nepotřebují.

Poslední předvánoční týdny pro ně ale budou poměrně smutné, protože jejich pobyt v Česku pomalu končí a čeká je loučení s desítkami přátel z celého světa, které v Brně potkaly. V únoru už totiž už musejí být zpátky v Montevideu a v březnu nastoupit na povinnou oborovou stáž před koncem studia. Agustina plánuje strávit Vánoce s bratrancem v Amsterodamu a Maria s přítelem někde v Evropě, pravděpodobně v Německu.

„Semestr v Brně utekl hrozně rychle. Když jsme přijely, měly jsme docela velký šok, nikomu jsme nerozuměly a musely jsme si zvykat kulturní odlišnosti. Třeba na to, že Češi mají jiný životní rytmus a že večeří kolem šesté hodiny, zatímco my kolem desáté večer. Pořád jsme si ale ještě nezvykly na to, že restaurace zavírají už v deset večer,“ smějí se studentky.

Čtyřměsíční pobyt v Česku si ale užívají a vůbec se jim nechce vracet ke školním povinnostem doma. „Jsme hrozně rády, že jsme zahraniční pobyt nakonec stihly, i když jsme už ani nedoufaly, že se nám to podaří. Škola byla skvělá, měly jsme spoustu zajímavých předmětů včetně 3D modelování ve farmaceutickém průmyslu. A kromě toho máme teď taky spoustu přátel z celého světa i nezapomenutelné vzpomínky,“ pochvalují si studentky.

Studenti z Uruguaye představovali svou zemi zahraničním studentům během poslední Country Presentation, které se pravidelně konají každou středu večer na Ekonomicko-správní fakultě MU.

V půlce prosince představovali studenti z Uruguaye svou zemi zahraničním studentům na Country Presentations, které organizuje každou středu studentský spolek Erasmus Students Network (ESN MUNI Brno) na Ekonomicko-správní fakultě MU. Pokud byste se chtěli dozvědět více o zemi, odkud Maria a Augustina pocházejí, můžete se podívat na jejich prezentaci o Uruguayi.

Hlavní novinky