Přejít na hlavní obsah

O trůn Majálesu za MUNI zabojují Barča a Peťas

Letošními kandidáty na královnu a krále Majálesu za Masarykovu univerzitu jsou Barbora Urbánková z fakulty sportovních studií a Petr Sedlák z pedagogické fakulty.

Barča a Peťas se letos pokusí po dlouhé době vrátit MU na královský trůn.

Se studentským jarem je již neodmyslitelně spjatý festival Majáles. Letošní oslavy jara vyvrcholí 6. května na brněnském výstavišti. Ještě před tím ale kandidáty Masarykovy univerzity na královský trůn Barču a Peťase s jejich družinou čekalo a čeká spousta událostí a úkolů.

Jedním z nich je získat v internetovém hlasování co největší podporu. Hlasovat pro ně můžete na webu festivalu. 

Vraťme se na úplný začátek. Kdy a proč jste se rozhodli ucházet o královský trůn? 

Peťas:
No, mě nominoval kamarád. Prvně jsem si myslel, že si dělá srandu. Ale nakonec jsem si řekl, že to půjdu zkusit, poznám nové lidi a zjistím, jak Majáles vypadá z druhé strany. 

Barča: Mě taky přihlásila kamarádka a ani mi o tom neřekla. Takže když mi došel e-mail, že mám přijít na pohovor, byla jsem z toho zmatená. Ze začátku jsem tomu taky nepřikládala velkou váhu. Nevěděla jsem, o co jde. Až po pohovoru jsem si řekla, že bych to měla brát trochu vážně. Na Majáles chodím od svých patnácti let a zajímalo mě, jaké to je z té druhé strany.  

Na co se vás na pohovoru ke kandidatuře ptali? 

Barča: Ptali se na věci kolem Majálesu, jestli o něm něco víme. A taky na naše plány a královskou družinu. 

Stavění májky na náměstí Svobody

Nakonec byli nominováni za MUNI tři studenti a tři studentky. Z nich jste byli vybráni díky online hlasování na sociálních sítích a poté porotou a účastníky párty na Flédě. Co vám proběhlo hlavou, když jste z pódia slyšeli svá jména?

Barča: Vůbec jsem to nečekala. A hned jsem si uvědomila, kolik povinností mě čeká. Ale když už jsem byla zvolená, tak jsem si řekla, že do toho půjdu naplno. 

Peťas: Měl jsem hroznou radost. Na Flédě jsme plnili různé úkoly, musel jsem i tancovat. A tancování před lidma nemám rád. Myslel jsem si, že jsem tím všechno totálně pokazil. Ale nakonec to dobře dopadlo. 

Co vás čekalo ihned po volbě? 

Barča: Nejprve jsme si každý do své družiny museli vybrat pět lidí. A pár dní po Flédě jsme se šli seznámit s Peťasem a jeho družinou. 

Jako téma své kandidatury si zvolili hippies.

S vaší družinou jste si také museli vybrat téma kandidatury. Proč jste si vybrali zrovna hippies a heslo #LOVEandMUNI?

Peťas: Téma jsme probírali hned první týden. Řešili jsme, jestli to bude třeba cirkus, Jurský park nebo Survivor, nakonec jsme si vybrali hippies. Je to nejvíc univerzální a i jednodušší na provedení, bych řekl. 

Barča: Je to takové pohodové téma, které se k nám hodí. Všichni jsme takoví pohodáři. 

Následně vás a vaši družinu čekala spousta úkolů a povinností. Stavěli jste májku na náměstí Svobody, účastnili se běhu, souboje kapel a dalších různých akcí. K tomu ještě máte spoustu úkolů s přípravou na samotný festival. Jak to stíháte sladit se školou?

Barča: Pro mě je to drsný, nahrazuji, co jde. Nahrazuju hodiny, kdy mám jinou hodinu. A tu si potom musím nahradit zase jindy. Chvíli jsem i přemýšlela, že si odložím semestr.

Peťas: Upřímně, škola jde trochu stranou. Zatím je to srandy kopec, ale jak začne zkouškové, tak začnu brečet úplně neskutečně. Budu muset dohánět tyto dva měsíce.Barbora Urbánková
Studium: Tělesná výchova a sport, fakulta sportovních studií + vedlejší obor přírodopis se zaměřením na vzdělávání, pedagogická fakulta
Koníčky: Florbal, pionýr, tancování na hodech
„Ve volném čase se věnuji dětem v pionýru, do kterého chodím odmalička.“ 


Nejen při těchto akcích je nyní o vás zájem a jste středem pozornosti. Musíte mluvit na mikrofon, nechat se fotit, dávat rozhovory. Také se vidíte na sociálních sítích a třeba i na plakátech všude po Brně. Jaký to je pro vás pocit?  

Peťas: Je to hrozně divný, hlavně ze začátku jsem si na to nemohl zvyknout. Už když si mě někdo fotil po volbě na Flédě, tak jsem se cítil zvláštně. Já se totiž stydím, nerad třeba mluvím do mikrofonu. Ale teďka už je to lepší. 

Barča: Je to tak. Postupně si zvykáme a připravujeme se na stále větší publikum. Já mám trému vždy jen chvíli, pak si to začínám užívat. 

 

Petr Sedlák
Studium: Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání, pedagogická fakulta
Koníčky: Futsal, cvičení, organizování akcí s elektronickou hudbou
„Svým životem proplouvám na vlnách pohody a velké dávce humoru.“

Blíží se velké finále, 6. května pojedete svými alegorickými vozy z náměstí Svobody s průvodem až na výstaviště. Jaká skupina vás bude doprovázet?

Barča: Vylosovali jsme si skupinu Jelen, to mi udělalo radost. Za mě to byla ta nejlepší možnost. 

Pokud ve volbě uspějete, můžete z královského trůnu pomoci Brnu a studujícím. Připravovali jste si projekt – čemu by se věnoval?

Barča: Můj projekt je Multisport pro studenty. Viděla jsem, že to takto funguje v Praze. Bylo by super, kdyby to zavedli i tady.

Peťas: Já mám také projekt zaměřený na sport. Každá fakulta by si vybrala sportoviště, se kterým by navázala spolupráci. Studenti fakulty by si mohli vyzvednout na studijním nějakou průkazovou kartičku a na sportovišti by získali slevu.

Královská družina MUNI

Hlavní novinky