Přejít na hlavní obsah

Univerzitní šachový mistr Brna je z MUNI

V akademické obci Masarykovy univerzity je řada šachistů různé výkonnostní úrovně. Jaké mají možnosti poměřit své umění na šachovnici s jinými vysokými školami v Brně? Vydařený první ročník má za sebou mistrovství brněnských univerzit.

Pořadatelé doufají, že další ročníky meziuniverzitního šachového mistrovství Brna budou následovat.

Do turnaje, který 6. října hostila Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity, se zapojilo 87 milovníků královské hry. Ve startovní listině měli největší zastoupení studenti a akademičtí pracovníci MUNI a VUT, hráli ale i zástupci tří dalších brněnských univerzit. „Toto je první ročník, takže je to takové poznávací, cílem je hlavně poskytnout radost účastníkům. Doufáme ale, že tento ročník odstartuje řadu dalších turnajů, které snad posuneme výše, co se organizace týče,“ popsal Martin Benovič z VUT, jeden z organizátorů mistrovství.

Hrálo se tzv. švýcarským systémem na sedm kol, každý hráč měl k dispozici jen deset minut na partii. Bylo tak slyšet usilovné mačkání šachových hodin a třískání figur o šachovnice, protože nikdo nechtěl prohrát kvůli vypršení časového limitu. 

Do turnaje nastoupili jak hráči, kteří se šachu věnují jen krátce, tak i držitelé vyšších výkonnostních tříd včetně Mistrů FIDE (FM) nebo kandidátů mistra (CM). „Nemyslím si, že se nějak dobře umístím, jsem tady hlavně kvůli poznávání nových lidí se stejnými zálibami,“ odhadoval své šance Tomáš Vondřejc z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Vítězství si nakonec odnesl jiný student MUNI: Anatoly Moskvin z přírodovědecké fakulty. Má závodní šachový koeficient (ELO) s vysokou hodnotou 2138 a patřil mezi favority. „Přiznám se, že výhru jsem čekal. Věděl jsem, že mám šanci, protože mám 15 let zkušeností a byl jsem 5. nasazený ve startovní listině. Vítězství bylo docela těsné, ale žádnou partii jsem neprohrál, takže jsem se svým výsledkem spokojený,“ uvedl student chemie Moskvin. 

Anatoly Moskvin z přírodovědecké fakulty (v kostkované košili) v turnaji zvítězil.

Ocenil také kvalitní organizaci šachového mistrovství: „Atmosféra byla profesionální, ale zároveň přátelská. Tento turnaj se sice konal poprvé, ale organizace byla na velmi vysoké úrovni. Organizátoři dokázali dokonce zařídit šachovnice s online přenosem a sponzory – dostal jsem tolik cen, jako kdybych vyhrál mistrovství světa! Myslím si, že i ostatní hráči byli úplně spokojení a bylo znát, že samotné organizátory akce také bavila,“ okomentoval akci vítěz turnaje.

A spokojeni byli i další hráči: „Bylo super si zahrát s lidmi šachy nejen na internetu, protože ta zkušenost je velmi odlišná. Také si myslím, že šachová komunita roste, možná to bylo i kvůli seriálu Dámský gambit nebo popularizaci šachových serverů. Lidé začali hrát více a hlavně lépe,“ sdělil Martin Duraj z ekonomicko-správní fakulty.

I spolupořadatel Martin Benovič považuje turnaj za vydařený: „Všichni hráči šli do svých partií na 110 procent, což turnaji dalo tu správnou atmosféru. Spousta z nich již měla zkušenosti s mistrovstvími, ale i nováčci se do toho rychle dostali. Rádi bychom všechny odkázali na naši Facebook stránku, kde sdílíme různé šachové turnaje. Budeme se na vás těšit na dalších z nich!“ zve i další zájemce o setkání nad šachovnicí.

Výsledky turnaje:

Celkové pořadí: 1. Anatoly Moskvin 6,5b (MUNI) 2. Ondřej Vadila 6,5b (MUNI) 3. Jakub Jiříček 6b (UNOB)
Akademičtí pracovníci: 1. Bohuslav Křena (VUT) 2. Tomáš Perutka (MUNI) 3. Tomáš Juřena (VUT)
Ženy: 1. Stela Simonová (MUNI) 2. Ludmila Tutková (MUNI) 3.Renata Sasková (MUNI)

Autorka je studentkou fakulty sociálních studií.

Hlavní novinky