Přejít na hlavní obsah

Mimobrněnští studenti mohou žádat o ubytovací stipendium

Víte, že existuje ubytovací stipendium pro studující na MUNI? A máte i přehled, kdo a za jakých podmínek o něj může žádat? Vše podstatné si vysvětlíme.

Od 1. listopadu mohou studenti přijmout podanou pomocnou ruku MUNI a podpořit své studentské rozpočty. Podle Miroslava Lukáška z fakulty sociálních studií, který se o této možnosti dozvěděl náhodou, je celý proces bezproblémový a – jeho slovy - peníze se studentovi hodí vždycky.

MUNI poskytuje široké spektrum stipendijních programů, a to od finanční podpory v tíživé sociální situaci až po rozvoj studentských aktivit. V této nabídce najdeme také již zmíněné ubytovací stipendium, které má sloužit jako příspěvek na ubytování těm studujícím, kteří nebydlí v místě své vysoké školy.

Nemít trvalé bydliště na území města Brna ovšem není jedinou podmínkou. Úspěšný žadatel musí studovat prezenční formou a zároveň nepřekročit standardní dobu studia. Musí také být zapsán ve svém prvním vysokoškolském studijním programu v České republice. Tato okolnost se týká i Miroslava Lukáška: „Protože už studuji druhý obor na Masarykově univerzitě, nemám nárok na ubytovací stipendium, ale čerpal jsem ho minulé dva semestry. Nějaký převratný význam, pokud jde o financování ubytování, to pro mě moc nemá vzhledem k tomu, že jedno stipendium nepokryje ani jeden nájem. Ale peníze se studentovi hodí vždycky, takže i taková finanční injekce je dobrá.“

Ubytovací stipendium je nastaveno právě jako finanční přispění a neslouží k úplnému pokrytí nákladů spojených s bydlením v Brně. Například Mirkovi, který platí na komárovské koleji Bratří Žůrků na dvojlůžkovém pokoji 5 642 Kč měsíčně, díky stipendiu zbylo více peněz na volný čas. „Kdybych opět čerpal stipendium, měl bych více peněz na divadlo, zašel bych si někam na jídlo, nebo bych s kamarády jel třeba na výlet,“ popisuje Mirek jeho finanční přínos. „Je to položka navíc do rozpočtu, která mi přijde se vším ostatním na účet, z něhož pak platím všechny náklady,“ shrnuje, jak využíval stipendium.

Výše příspěvku je v tomto případě proměnlivá v závislosti na počtu podaných žádostí se splněnými podmínkami a na výši přispění MŠMT, z nichž univerzita tyto náklady hradí. Stipendium ve výši 3 300 Kč na jaře 2023 obdrželo 15 216 osob a 2 597 dalších si nezažádalo, byť mělo nárok.
Pro srovnání: na podzim 2021 bylo vypláceno 3 077 Kč (jednorázová částka za půlroční stipendijní období). „Nyní v podzimním semestru očekávám zvýšení počtu stipendistů na asi 17 000. V podzimním semestru potvrdí splnění podmínek vždy více studentů než v jarním,“ podotýká Karolína Ivánková, manažerka pro studium Studijního odboru Rektorátu Masarykovy univerzity (RMU).

Pokud se studujících ubytovací stipendium týká, mají možnost vyjádřit svůj zájem v univerzitním informačním systému (IS). „Doporučuji studentům mít v IS aktualizované číslo účtu, vedeného v korunách u banky v Česku, a nezapomenout potvrdit splnění podmínek v IS, nyní v době od 1. do 30. listopadu,“ uvádí Karolína Ivánková. „Je to bezproblémové. Člověk si zkontroluje podmínky pro stipendium, systém mu ukáže, zda podmínky byly potvrzeny, a pak si podá žádost jedním kliknutím,“ přibližuje svou zkušenost Miroslav Lukášek.

V případě jakýchkoliv nejasností a problémů se žádající mohou obracet na Michaelu Hufovou ze Studijního odboru RMU na telefonním čísle 549 493 556 nebo prostřednictvím emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií.

Hlavní novinky