Přejít na hlavní obsah

Tisíce středoškoláků se utkaly v piškvorkách

AnotacePiskvorkyVelká místnost s několika řadami stolů, za kterými sedí jeden vedle druhého a naproti sobě převážně kluci v bílých tričkách s hlavami skloněnými skoro až na desku. V rukou mají tužky a cosi zapisují na malé papírky. Hrají piškvorky. A ne ledajaké. Podařilo se jim totiž probojovat do prosincového finále celostátního turnaje středoškoláků nazvaného pIšQworky, který letos už podruhé v Brně uspořádalo sdružení Student Cyber Games a do jehož prvních kol vstupovalo 18 tisíc hráčů.

Do finálového zápasu, který se uskutečnil v polovině prosince v aule Gymnázia Matyáše Lercha, se dostalo jen 120 nejlepších rozdělených do 24 pětičlenných týmů.

Organizátoři, tvoření z velké většiny studenty Masarykovy univerzity, pro úspěšné piškvorkáře přichystali věcné ceny za více než 200 tisíc korun, ale motivace hráčů byla jiná. „Přihlásili jsme se, protože jsme soutěžili už vloni, ale nešťastně jsme vypadli a byli dost zklamaní. Letos jsme měli obrovskou chuť vyhrát,“ vysvětlil Vladimír Nipoti, devatenáctiletý kapitán týmu Best of AG, který se nakonec probojoval dlouhým a vyrovnaným finálovým dnem až k vítězství.

Piškvorky Nipoti hraje na internetu už přes čtyři roky. „Baví mě, že se u nich musí přemýšlet. Nejsou o náhodě, jak si možná většina lidí myslí. Je potřeba promyslet několik tahů dopředu. Zároveň jsou ale poměrně jednoduchou hrou s jednoduchými pravidly a jednoduchým vybavením: tužkou a čtverečkovaným papírem,“ vylíčil kapitán vítězů.
Piškvorky jsou oproti zavedeným představám disciplínou, která pomáhá zlepšovat logické myšlení podobně jako šachy. Foto: David Povolný.
Piškvorky jsou oproti zavedeným představám disciplínou, která pomáhá zlepšovat logické myšlení podobně jako šachy. Foto: David Povolný.

Proč vybrali organizátoři právě turnaj v piškvorkách? „Je ideální disciplínou, která pomáhá zlepšovat logické myšlení tak jako například šachy,“ vysvětlil motivaci pořadatelů Roman Cholasta a další z organizátorů doplnil, že soutěž má význam i jako společenská událost. „V dnešní přetechnizované době, kdy se studenti stále častěji vidí jen přes chatovací okno, jsme jim nabídli možnost utkat se a taky setkat tváří v tvář. Dokonce to vedlo k tomu, že nám někteří hráči psali o kontakty na lidi, které potkali na turnaji, a to hráči obou pohlaví,“ usmívá se student fakulty sociálních studií Pavel Šíma.

Jak se hraje turnaj v piškvorkách?
V piškvorkách platí, že začínající hráč (pokud neudělá chybu) má stoprocentní jistotu výhry. Teoreticky to prokázal ve své práci nizozemský matematik Victor Aliis, prakticky japonští hráči v 19. a 20. století. Naštěstí pro soutěžící byla ale vyvinuta pravidla, která tuto výhodu začínajícího hráče smazávají. Pro soutěž pIšQworky vybrali pořadatelé systém swap: začínající hráč položí první tři symboly (např. dvě kolečka a jeden křížek) kdekoliv na desce a druhý si vybere, za který chce hrát.

Hlavní novinky