Přejít na hlavní obsah

DNY na MUNI: se studentkou farmaceutické fakulty

Ke studiu farmacie směřovala Stanislava Chochulová už odmalička. Díky rodině měla vztah ke zdravotním oborům a také občas mamince vzala všechna možná koření a zkoušela z nich něco připravovat.

Studentka farmaceutické fakulty Stanislava Chochulová

Když jsem pak dospěla do věku, kdy jsem se měla rozhodnout o svém směřování, měla jsem jasno. Na gymnáziu mě bavila chemie i biologie a věděla jsem, že chci pomáhat lidem, ale také zvířatům. Takže farmacie pro mě byla ta správná volba. A proč jsem se rozhodla jít studovat do Brna? Jedním z hlavních důvodů byl můj starší bratr, který tam studoval medicínu. Často mi vyprávěl o tom, jak je Brno skvělé studentské město. Mou volbu pak jen potvrdil den otevřených dveří na farmacii. Okouzlilo mě prostředí fakulty a především přístup vyučujících, který byl velmi příjemný a evidentně rádi nám odpověděli na všechny dotazy.

Kombinace teoretické a praktické výuky

Na fakultu jsem nastupovala na podzim 2020, kdy se farmacie zrovna přesouvala zpět pod Masarykovu univerzitu a prezenční výuka byla omezena kvůli koronaviru. I proto pro mě nebyl přechod ze střední úplně jednoduchý. Musela jsem se naučit větší samostatnosti a zvyknout si, že mám najednou více volného času a je pouze na mně, kdy a jak se budu učit. Naštěstí jsme první rok hlavně opakovali základy. Pro vyučující bylo důležité, aby se studenti s rozdílnými znalostmi ze středních škol dostali na stejnou úroveň. I díky tomu jsem měla prostor si zvyknout, jak to na vysoké chodí.

Předměty byly zpočátku obecněji zaměřené a řekla bych, že poměr teoretické a praktické výuky byl vyrovnaný. Kromě přednášek a seminářů jsme spoustu času trávili v laboratořích, některá cvičení byla dvouhodinová, jiná trvala i třeba pět hodin. Postupně nám přibývaly specifičtěji zaměřené předměty. Díky nim jsme poznali různé oblasti farmacie, na které se můžeme specializovat a vybírat si podle toho volitelné předměty.

V každém předmětu jsem si našla něco, co mě zaujalo, a ve volném čase jsem si pak zjišťovala víc. Pokud bych si ale měla vybrat, nejvíc mě okouzlily předměty na ústavu farmaceutické technologie – o tom svědčí také výběr mé diplomové práce. I když se to tak zpočátku nemusí zdát, student se potkává s množstvím zajímavých předmětů, mezi které patří i předmět Lékové formy a biofarmacie.

K této oblasti se více dostáváme nyní ve 4. ročníku. Učíme se všechno podstatné a samozřejmě i to, jak přesně postupovat při přípravě různých lékových forem, jako jsou roztoky, tablety nebo masti. Vyučující nám také vysvětlují, co bychom neměli používat dohromady, aby to nevytvořilo inkompatibilitu. Dobře nás to připravuje do praxe, abychom pak neudělali nějakou zásadní chybu.

Práce v lékárně je pestrá 

Studium farmacie je úzce spojeno s praxí v lékárně. Jednu jsem absolvovala hned v prvním ročníku, tu druhou jako povinnou ve třetím. Měla jsem tak možnost zjistit, co tato práce obnáší. A možná někoho překvapí, že je to práce opravdu pestrá.

Laik si představí, že v lékárně pouze vydáváme krabičky, ale my přitom připravujeme léky, naskladňujeme, objednáváme, vyzkoušíme si i ekonomické úkony a hlavně komunikujeme s pacienty. To nám v poslední době zkomplikoval výpadek léků. Mnohdy pacientům není snadné vysvětlit, že dané léky zkrátka nemáme a nemůžeme za to. Praxe mě toho hodně naučila a momentálně si sebe po škole představuji v lékárně, ale uvidíme. Ještě mě čeká další povinná praxe, tentokrát půlroční. Tak se můj názor třeba ještě změní.

Fakultní tvář

Studium mi zpestřilo také to, že jsem se předloni stala fakultní tváří pro uchazečskou kampaň. A to vlastně úplnou náhodou. Spolužačka mě jednou oslovila, jestli bych se na tuto nabídku nechtěla přihlásit. Řekla jsem si, že to zkusím. Ale ani v nejmenším jsem nevěřila, že by mě mohli vybrat. Byla to pro mě výzva a zajímavá zkušenost. Jako introvert jsem musela vystoupit ze své komfortní zóny, ale nelituji toho. Psala jsem pro uchazeče články o přijímačkách i studiu a má tvář se objevovala na fakultních brožurách, plakátech a sociálních sítích. Stále občas někde narazím na svoji fotku, o které jsem úplně zapomněla, že jsme ji dříve fotili.

Fakultu jsem poté reprezentovala také na dni otevřených dveří, Open day a veletrzích Gaudeamus. Uchazečům jsem radila s tím, čím už jsem si sama prošla. Ujišťovala jsem je, že přijímačky nejsou tak těžké, jak se mohou zdát. Když se dobře připraví, tak je zvládnou. Často také byli překvapení, že uplatnění je pestré a nemusí se z nich stát pouze lékárníci.

Nejvíc mě na práci s uchazeči těšilo, jak rok od roku roste zájem o farmacii v Brně. A to i díky novému programu Kosmetické prostředky. Studium farmacie totiž může být na první pohled složité, ale pokud člověka tahle oblast baví a projeví snahu, tak to určitě stojí za to.

Farmaceutická fakulta
byla na Masarykově univerzitě zřízena v roce 1952 jako samostatná fakulta. V roce 1960 se přesunula do Bratislavy. V 90. letech minulého století se pak stala součástí Veterinární univerzity Brno. K MUNI se znovu připojila v roce 2020.

Hlavní novinky