Přejít na hlavní obsah

Studentka medicíny: Chci pomáhat a díky IFMSA CZ se mi to daří

Motivace k dalšímu studiu, osobní rozvoj, přátelství, poslání. Tak by se podle Nikoly Dvorníkové dalo shrnout členství v IMFSA CZ Brno, díky kterému má možnost podílet se na řadě projektů.

Nikola Dvorníková.

Jedním z nich je organizace preventivní akce Světový den diabetu. „Když mi někdo řekne: Děkuju, to jsem potřeboval vysvětlit, je to pro mě potvrzením, že jdu správnou cestou,“ říká studentka druhého ročníku medicíny, Nikola Dvorníková. Setkáváme se o druhém listopadovém víkendu v průběhu Světového dne diabetu v OC Olympia Brno. Dobrovolníci na místě zájemcům měří hladinu cukru v krvi i krevní tlak. Nechybí ani osvěta v oblasti první pomoci, správné techniky hygieny rukou, ústní hygieny, zdravého jídelníčku či pohlavního zdraví.

Jaká byla vaše cesta do spolku IFMSA CZ Brno a následně k organizaci této akce?
Když nám v prváku představovali různé spolky, tak mě IFMSA CZ Brno hned zaujala svým konceptem neziskové organizace a množstvím projektů, do kterých se medik může zapojit jako dobrovolník a zároveň se vzdělávat. Přidala jsem se a postupně se začala zapojovat do více a více projektů. Jako dobrovolník jsem se na této akci poznala s organizátory, a ti mě dovedli do organizátorského týmu. Letos jsem na akci potřetí, z toho podruhé jako organizátor. Výhodou je, že jako organizátorka vím, jak se člověk cítí jako dobrovolník. Některé věci se mi řeší snáz, než lidem, kteří takovou zkušenost nemají.

Posláním IFMSA CZ Brno je co nejlépe připravit mediky pro své budoucí povolání. Co přináší členství vám a v čem si zdokonalujete své dovednosti?
Zapojuji se do projektů pod sekcemi, které mě rozvíjí na mnoha úrovních. Učíme se komunikaci s lidmi, schopnosti řešit „krizové situace“ a práci v týmu. Je to dobrá příprava na lékařskou práci, kdy je třeba být připraven s každým stejně dobře spolupracovat. V druhém ročníku se zatím nepotkáváme s pacienty, a tady po celé dva dny přicházíme s lidmi do přímého kontaktu. Když mi někdo řekne: Děkuju, to jsem potřeboval vysvětlit, řeknu si, že právě proto dělám medicínu. Je to pro mě potvrzením, že jdu správnou cestou. Jsem typický student medicíny, který na otázku, proč šel studovat lékařství, odpoví, že chce pomáhat lidem. Tím, jak je naše studium náročné a časem se nutně stane ubíjejícím, tyto aktivity nad rámec studia mě přináší motivaci do dalšího studia a paradoxně si u nich odpočinu.

Co všechno stojí za organizací akce pro stovky návštěvníků?
Náš organizační tým má okolo patnácti lidí a každý má pod sebou nějakou podsekci. Nemáme žádnou hierarchii, všichni jsme ve stejné rovině. Já se věnuji propagaci, ale řešíme i sponzoring, nábor dobrovolníků, právní záležitosti a musíme také sehnat lékaře pro uspořádání workshopu před samotným konáním akce. Jeho úkolem je seznámit dobrovolníky s diabetickým onemocněním a vysvětlit jim jejich práci na stáncích. I když se každý v týmu věnujeme trošku něčemu jinému, v případě potřeby si navzájem pomůžeme. Aktivní práce na tomto projektu začala přibližně na začátku semestru. Jedná se o zaběhnutou věc, takže už některé věci máme předpřipravené a nezaberou tolik práce.

Jaké jsou vaše úkoly přímo na místě během konání akce?
Organizační tým je tady proto, aby zajistil hladký chod akce. Ráno s předstihem nachystáme vše pro dobrovolníky. Z místa srazu pak dovedeme dobrovolníky ke stánkům. Když něco dojde, zajdeme pro to do skladu. Když se někomu udělá špatně, řešíme to. Pokud naměříme příliš vysoké hodnoty krevního tlaku nebo glykémie, informujeme daného člověka o možnosti konzultace problému přímo s lékařem, který je připraven na místě, nebo řešíme následnou lékařskou pomoc. Nestává se to běžně, ale děje se to.

Kromě preventivních akcí jako je Světový den diabetu, je dalším projektem, jehož organizací jste součástí, MediCafé Brno. Jsou to besedy se zajímavými osobnostmi na zdravotnická témata v kavárenském prostředí. Jaký má tento projekt význam?
Jedná se o projekt ze sekce kladoucí si za úkol vzdělávat mediky. V nejbližší době, konkrétně 26. listopadu, se plánujeme zaměřit na ADHD. Toto téma je mi blízké a jsem ráda, že mám příležitost tuto problematiku šířit, protože stereotypy spojené s touto neurovývojovou poruchou jsou velmi zažité. Můžu se mýty snažit vyvracet jako jednotlivec, ale přednáška odborníka pro stovku lidí je zkrátka efektivnější.

Motivovala vás dobrovolnická činnost k vlastním projektům?
Spíše vidím, kde jsou ve veřejném povědomí značné mezery. Například u chronických onemocnění nebo již zmíněných neurovývojových poruch. Snažím se o osvětu v rámci svého působení ve stávajících projektech, do budoucna nevylučuji možnost nějakého vlastního projektu. Chci zlepšovat zdravotnictví svým osobním přístupem, nemám totiž jen dobré zkušenosti. Mimo jiné si přeji, aby si lidé neprocházeli stereotypizací jako já v případě diagnózy chronická migréna a věděli, na koho se obrátit.

Čím byste nalákala další mediky k vám do IFMSA CZ Brno?
Tím, že si rozšíří obzory. Mnoho lidí láká vidina zahraniční stáže, já osobně spatřuji přínos v tom, že jsem poznala super lidi, kamarády s podobným smýšlením, kterým záleží na dobrovolné práci a osvětě. V IMFSA si nebudete připadat na studium sami. Chci ve spolku působit do té doby, co to jen trochu bude možné. Naplňuje mě to.

Jak byste zhodnotila přínos Světového dne diabetu a jeho jarní obdobu, Světový den zdraví?
Z úst návštěvníků slýchávám nadšení: Akce je dobře přístupná, zdarma a nemusí k lékaři. Klademe velký důraz na pravidelnou prevenci, i proto Světový den diabetu nezužujeme jen na měření glykémie. Někteří do Olympie chodí vyloženě kvůli nám, někteří projdou okolo a řeknou si: To by mě zajímalo, podívám se. Můžou tak úplnou náhodou předejít spoustě zdravotních problémů. Nikdo mě nikdy neučil samovyšetření v případě prevence rakoviny prsu, tady učíme nejen to, ale i techniky pro rozpoznání rakoviny varlat. Málokdo si zaplatí kurz první pomoc a tady si mohou lidé základy zadarmo osvojit. Přijde mi super, že toto všechno nabízíme lidem při návštěvě obchodního centra a nezasahuje jim to více do jejich dne.

Autorka rozhovoru je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M. 

Hlavní novinky